Zázrak jménem lipový med

Účinky lipového medu na zdraví, jeho chuť, aroma a další zajímavosti

Věděli jste o tom, že lipový med je nejvýraznějším ze všech českých medů? O jeho vůni, léčivých účincích, důvodech krystalizace, původu a spoustě dalších věcí se dozvíte v těchto řádcích.

Jak je již z jeho názvu patrné, lipový med vzniká z nektaru lípy a lipové medovice. A to se odráží na jeho vůni i chuti.

  • Svou vůní totiž připomíná léto, posekanou trávu a samozřejmě i příjemné aroma lipových květů.

  • Jeho chuť je příjemně nahořklá, někdy vám dokonce může připomínat i chuť mentolu.

Lipový med má všestranné využití v kuchyni i léčitelství. Nejčastějším a nejoblíbenějším způsobem použití je jeho přidání do hrnku s horkým čajem. Právě lipový med je totiž ze všech medů nejúčinnější a má výborné účinky na lidské zdraví. Jeho konzumace je doporučována při chřipce i nachlazení. Nejenom, že vám po něm bude lépe, ale dokáže přispět i ke snížení vysoké tělesné teploty. Dalším skvělým využitím medu je jeho namazání na krajíc chleba s máslem.

Nejspíš jste si povšimli, že pokud máte med delší dobu a okamžitě ho nespotřebujete, začne krystalizovat. Možná jste se domnívali, že krystalizace medu poukazuje na jeho špatnou kvalitu, ale opak je pravdou. Čím kvalitnější med, tím větší pravděpodobnost toho, že vám časem zkrystalizuje. Tato jeho vlastnost je vlastně jen důkazem toho, že v medu je obsaženo velké množství glukózy a není ničím ředěn ani namícháván. Ke krystalizaci dochází postupně v řádu několika měsíců.

Lipový med

A pokud vás zajímá, jak se dá jinak využít lípa, kromě výroby lipového medu, můžete vyzkoušet některý z následujících tipů:
  • Lipové dřevo má skvělé využití při výrobě nábytku a hudebních nástrojů.
  • Z usušených lipových květů je skvělý léčivý čaj.
  • Z lipových květů se také získávají silice, které mají své uplatnění v kosmetickém průmyslu.

Lípy se vyskytují v mírném podnebném pásu a jedná se dokonce o český národní symbol. Oficiálně se stala lípa stromem Slovanů v době českého národního obrození. Lípě je přisuzována symbolika ochrany, pomoci a lásky.