Plasty a jejich použití ve včelařství.

Když jsem chodil do druhé třídy základní školy, tak nám říkali, že nás na Zemi brzy budou čtyři miliardy. Po padesáti letech nás je dvakrát tolik a řeší se vše možné, od plastů přes chemii až po znečišťování a spoustu dalších včti souvisejících s přibývající populací a rostoucími nároky lidstva. Plasty se na celém světě používají mnoho let, a tak není divu, že se před časem objevily i v nabídce pro naše včelaře. Včelařím přes 34 let a plastový program ve včelstvech využívám už Šest let, a rád bych vám tedy přiblížil moje zkušenosti a pohled na plasty a jejich využití ve včelařství.

První čeští výrobci

S jednou z prvních nabídek přišel pan Žák s rámkem 2/3 pro Langstroth. Vyroben byl z plastu odolného do 60 °C. Dalším naším výrobcem je pan Pokorný z Dačic s rámky 39 x 24,39 x 12,39 x 36, Langstroth 2/3, 3/4 a rámky těchto měr pro volnou stavbu.

Co všechno z plastů lze ve včelařství využít? Plastový program je opravdu široký, od rámku s mezistěnou i bez mezistěny přes samotné úly, nástavky, krmítka, letáky, mřížky nebo chovné sady až po klícky pro léčbu varroázy a další příslušenství.

V současnosti na naší farmě obhospodařujeme kolem stovky včelstev na čtyřech stanovištích. Plastové rámky doplňujeme již šestým rokem a jsme na 40 % plastových rámků ve včelstvech. Po prvním zakoupení rámků z Dačic jsem je podle návodu natřel panenským voskem a vložil je začátkem května při nasazování medníků jak do plodiště, tak i do medníků v počtu šesti rámků do jednoho včelstva.

Po týdnu jsem nedočkavé šel kontrolovat stav. Snůška teprve začínala, a tak byl stav tří plastových rámků v medníků následovný: včely začaly vytahovat buňky jen na jednom rámku blíže středu nástavku a další dva byly nedotčené. V plodišti jsem byl mile překvapen a zároveň jsem nechápal. Do plodiště jsem celkem po převěšení vložil tři plastové rámky a dva rámky s mezistěnou. Rámky s mezistěnou byly dostavěné, ale bez vajíček a plodu. Plastové rámky byly vytaženy jen částečně, ale plné vajíček a larviček. Matka byla na zakladeném plastovém rámku a kladla v posledních buňkách při okraji. Nechápal jsem, proč matka dává přednost plastovému rámku a ještě k tomu zatím nedostavěnému. Tuto záhadu jsem pochopil až po třech letech na přednášce o včelím vosku a jeho uzavřeném koloběhu. Bylo to v době, kdy se ke zpracovatelům dostaly falšované vosky ze zahraničí a v Německu zjistili přes třicet reziduí v mezistěnách. Teprve potom jsem pochopil, proč matka dává přednost plastovým rámkům před mezistěnou ze směsného vosku. I když včely mezistěnu postaví, tak na nich matka neklade, protože cítí rezidua z falšovaného vosku. Plastové rámky sou však natírané tenkou vrstvou panenského vosku.

Plastové rámky jsou neocenitelné při vytáčení. Včelaříme především na panenském díle a vytáčení na plné otáčky medometu není žádný problém ani při melecitóze. Ošetření rámků se dá vyřešit buď se-škrábnutím díla špachtlí, nebo vyvařením. Při vyvarování je ovšem nutné rámky proložit deskami, které zabrání jejich prohnutí, a tak je nechat vychladnout. Znám však včelaře, který používá zcela jinou metodu. Rámky nechává vyčistit zavíječem a poté je znovu natře. Na natření stačí vosk z víček, nemusí tak řešit dezinfekci a rezidua ve vosku.

Plastové krmítko

Plastové kapsové krmítko pro rámkovou míru 39 * 24 používám již pátým rokem. Po vyzkoušení několika způsobů zakrmování včelstev cukerným roztokem (sklenice, stropní krmítka i plastové kbelíky) jsem s tímto krmítkem nakonec velice spokojen. Je vyrobeno z potravinářského plastu, má objem 5 litrů, jeho součástí je dřevěný plovák a dá se dezinfikovat vyvařováním. Výhody kapsových krmítek jsou v jejich umístění přímo v plodišti, kde již není potřeba prázdných nástavků na zakrytí lahví, případně kbelíků. A je zde i jednoduší aplikace krmení.

Další využití krmítek jsem vyzkoušel loni, kdy jsem je využil při tvorbě oddělků. Do prázdného nástavku vložím rámkové krmítko (má šířku dvou rámků) a zbývající prostor doplním rámky s mezistěnami a soušemi. Podsadím podmět, připravím strůpkovou fólii a strůpek. Takto „vystrojené“ úly vezmu na stanoviště, kde do nich již podle tradičního postupu vložím plást se zásobami, jeden, případně dva plásty se zavíčkovaným plodem a z plástů oklepu do oddělku dostatečné množství včel. Dále se přiloží plást s' pylovou zásobou, souš s nastříkanou vodou a zmíněné rámkové krmítko. Prostor za rámkovým krmítkem vyplním kombinací souší a rámků s mezistěnami. Takto vytvořený oddělek umístím na několik hodin do sklepa, kde vyprchá fe-romon původní matky a nové včelstvo osiří. Pak již stačí přidat novou zaklíckovanou matku, případně zralý matečník a včelstvo umístit na stanoviště. Výhody takto vytvořeného oddělku jsou v tom, že krmítko slouží jako přepážka a můžeme kdykoli při-krmit. Dalšími plusy jsou snadná kontrola a rychlé rozšíření prostoru, když včelstvo sílí. Při kontrole stačí nadzvednout víko, a když je potřeba včelstvo rozšířit, stačí jen odebrat zásobní rámek za krmítkem, krmítko posunout a na kraj plodiště tento rámek vložit. Takto postupujeme do vyčerpání zásobních rámků a zesílení včelstva. Tento způsob je velice jednoduchý a racionální. Nepotřebujeme již další pomůcky, jako jsou plemenáče, přepážky a krmítka.

Chovná sada

Rád bych představil i kompletní sadu sloužící pro chov matek. Skládá se z plastového rámku, který má ve středu otvory v buňkách pro vložení dýnkových misek, a dále z matečníkových misek, rámku na volnou stavbu, tří chovných lišt, izolátorů matek a izolátoru rámku. Dýnko je dno mateční misky a tento název používá i sám výrobce.

Když mi přítel Pokorný poprvé představil chovnou sadu s rámkem 39 x 24, tak jsem měl rozporuplné představy o její funkčnosti. Krabička s výše popsaným obsahem mi připadala spíše jako dětská stavebnice než jako něco, v čem by se měly chovat včelí matky. Nicméně vyzkoušet jsem ji chtěl. Rámek jsem natřel voskem, otvory zadní strany rámku jsem opatřil dýnky a vyrazil k úlu s inseminovanou matkou. Matku jsem vyhledal a umístil na rámek pod izolátorovou mřížku, která se nacvakne na rámek. Výhodou této sody je možnost pohybu matky na celé ploše rámku. Poté jsem rámek i s matkou vložil do včelstva. Jelikož rámek nebyl ještě vystavěný, tak jsem musel počítat s prodlevou. Po sedmi dnech jsem s obavami vytáhl rámek ze včelstva a již na první pohled jsem zjistil, že je vystavěný do půlky. Při prvním použití rámku včely staví postupně shora a matka buňky postupně zakládá. Stáří plodu bylo od dvoudenních larviček u horního okraje rámku až po jednodenní vajíčka u středu. Po opakovaném použití již vystavěného rámku matka klade již standardně od středu. Pomocí verzatilky se z rámku postupně vyjmou dýnka z plodového rámku / rámku s izolátorem, kde byla umístěna matka s nejmladšími larvičkami, a umístí se i s dýnky do otvorů matečníkových misek. Poté misky vložíme do chovné lišty, kterou nacvakneme do stavebního rámku. Celý rámek jsem umístil do osiřelce. Druhý den jsem rámek s přijatými matečníky umístil do chovného včelstva nad mřížku se dvěma rámky s otevřeným plodem a krmičkami. Desátý den se matečníky zaklíckují.

Jaké jsou výhody tohoto postupu? Možnost chovat matky bez přelarvování, několikadenní larvičky se přenesou pomocí dýnek. Nedochází vůbec k žádnému přímému kontaktu s larvíčkou. Matka klade postupné na jednom rámku a máme výběr chovného materiálu. Přijatelnost několikahodinových larviček je díky přenosu pomocí dýnek kolem 80%. V plné snůšce nemusíme pracně rozebírat celý úl a hledat chovný materiál.

Závěr

Mezi další novinky, které jsem vyzkoušel, patří izolátor na léčení varroázy. Je to klasický plastový rámek o rozměrech 39 x 24 nebo 2/3 Langstroth s mateří mřížkou a malými dvířky na vpuštění matky. Matka může na rámku klást a po zavíčkování plodu, kdy se roztoči stáhnou do tohoto rámku, plod odstraníme a včelstvo bez plodu ošetříme.

Také stavitelné nohy jsou dobrou pomůckou, která slouží k jednoduché výrobě stojanu pod úly. Pomocí, jeklů“ 40 x 40, které sešroubujeme do otvorů v nohách, jednoduše vytvoříme stabilní rám. Spodek je opatřen závitem, který umožňuje celý rám usadit i do svažitého nebo nerovného terénu.

Zcela na závěr bych chtěl říct, že plasty nám usnadňují práci na naší včelnici a jen čas ukáže, jestli jdeme správnou cestou.

Z časopisu včelařství Vladimír Doležal