/header.jpg

košík je prázdný

Prodejny jsou otevřeny dle běžné otevírací doby. Aktuální výkupní cena vosku 220 Kč/kg, výměna za mezistěny 35 Kč/kg.

Včelařovy zkušenosti

Gershom Franklin White - Průkopník veterinární medicíny včel

Roku 1888 napsal Matěj Hlinecký do časopisu Český včelař závažné pojednání, v němž se mimo jiné praví: „Mezi zla, proti kterým včelaři marně bojují, v první řadě náleží hniloplod, proti kterému se léku a koření marně hledalo. Hrozná tato příšera řádí v Dánsku, Anglii a Norvéžsku.„

K výměně matek

S výměnou jsem jíž též začal nejen pomocí oddělků, ale i včel z doporučených chovů. Dle návodu jsem starou matku odchytil, ale protože se mí nechtělo jí zabíjet, nechal jsem ji v dalším úle se zásobním rámkem a dvěma soušemi klást. Což se povedlo a matka klade. Počítám s tím, že plod dám do slabších včel, ale jak s novou matkou? Včely jsem nechal dva dny osiřelé a pak jsem matku v klícce i s doprovodem včel nechal s medocukrovým těstem v cestě ven k prokousání. Přes mřížky klícky se však včely k nové matce mohly dostat. Nebyla to chyba?

Klíckování matek

Podívejme se na problematiku kličkováni matek v období 21 dní před první fumigací prakticky do doby posledního ošetření. Pokud matky zaklíckujeme při dodržení dále uvedených zásad, nebudeme mít v době ošetření ve včelstvech zavíčkovaný plod a všechny zaklíckované matky přežijí:

Je dlouhověkost včelí matky daná aktivitou telomerázy?

V přírodě lze obecně pozorovat to, že pokud jedinec investuje do vlastního rozmnožení, pak tím automaticky sníží jak svou vitalitu, tak délku svého života. Zjednodušeně tedy řečeno, více potomstva rovná se kratší život a slabší zdraví. A ačkoliv se dosud dostatečným způsobem nepodařilo identifikovat molekulární či fyziologickou podstatu tohoto jevu, známého pod pojmem „cost of reproduction“ (cena za rozmnožení), lze tento fenomén sledovat napříč spektrem nejrůznějších organismů, nicméně s jednou podstatnou výjimkou, a tou je sociální hmyz.

Opatření v boji proti varroáze na jaře

Tak jako v loňském roce navazuji na dva články o opatřeních v boji s varro-ázou z července a září tohoto roku. Rád bych uzavřel celý včelařský rok pojednáním o základních poznatcích a pravidlech nekonečného boje s tímto zákeřným parazitem. Dnes se budu věnovat období od odběru zimní měli včetně až po případná ošetření včelstev do 15. dubna.

Prosinec - včelař bilancuje, včelstva překonávají dočasné nepříznivé podmínky v zimním chomáči

Mnozí včelaři si vyhodnocují uplynulou sezónu dříve než v prosinci. Ale většině profesionálních včelařů se včelařská sezóna plynule přelévá do sezóny prodejní. Naši stálí zákazníci vědí, že letošní med budeme dodávat nejdříve v listopadu a že všechny medové objednávky vykryjeme do Vánoc...

Klát - úl na 200 let

Rozumět svým včelám má velkou výhodu. Máte pod kontrolou jejich zdravotní stav a můžete zareagovat na každou změnu včelstva. Výsledkem je silné a zdravé včelstvo, na které je radost se podívat. Aby té radosti nebylo málo, rozhodl jsem se minulý rok pro stavbu monumentálního včelího klátu. Nikdy předtím jsem nic podobného nevyrobil, na internetu jsem podrobný návod nenašel.

Krize amerického včelařství nepolevuje

V období od dubna 2015 do dubna 2016 ztratili včelaři v USA 44 % všech včelstev. Vyplývá to z předběžných výsledků celonárodního průzkumu. Jak letní tak i zimní ztráty byly vyšší než v předchozí sezóně. A už druhý rok se letní ztráty v USA blíží ztrátám během přezimování.

EET a včelaři - Elektronická evidence tržeb je stále předmětem mnoha dotazů

Příklad číslo 1: Jsem v důchodu, chovám včely a prodávám med ze dvora i místnímu obchodu. Budu nucen opatřit si EET pokladnu a tiskárnu? Jak budu moci prodávat med třeba do obchodů, které ode mne budou vyžadovat doklad o zaplacení, když nemám živnost a tedy ani razítko?

Tradiční česká výroba mezistěn.

Nedostatek včelího vosku trápí naše včelaře již několik let. Všichni výrobci mezistěny se snaží této situaci statečně čelit.Mnoho společností vyrábí mezistěny z pravého včelího vosku pro včelaře ze širokého okolí.

Firmy nabízí výměnu mezistěn za dodaný vosk nebo ze souší a v omezeném množství v závislosti na výkupu i prodej volných mezistěn. Výměnu i prodej provádí přímo ve výrobně nebo případně zásilkově.

Březen začátek nové včelařské sezóny

V březnu mizí poslední zbytky sněhu, příroda se probouzí ze zimního spánku a včelstva zakládají velké plochy plodu pro jarní obměnu generací

Zimující včelstva

Prvních proletů se dočkají i včelaři, jejichž včelstva zimují ve vyšších polohách. Čím později nastane první prolet, tím větší je to pro včelaře svátek. Na datu prvního proletu se jasně ukazuje, jak jsou přírodní podmínky pro včelaření v České republice rozmanité. Data prvního proletu jsou pro různá stanoviště rozdílná až o jeden měsíc.