Včelařovy zkušenosti

https://www.vceliobchod.cz/images/1/co-je-to-vceli-vosk-24.jpg

Co je včelí vosk?

Včelí vosk je jedním z největších zázraků přírody a klíčovým prvkem včelího úlu. Plástve, které včely budují, slouží nejen jako jejich domov, ale také jako místo pro výchovu včelího plodu a úložiště medu. Díky šestibokým buňkám pláství se minimalizuje spotřeba vosku a maximalizuje úložná kapacita. Včelí vosk produkují včely rodu Apis. Tento vosk obsahuje až 284 různých složek, mezi kterými převažují alkany s rozvětveným řetězcem, kyseliny, estery, polyestery a hydroxyestery. Přesné složení vosku se liší podle geografické polohy a zdrojů potravy včel. Má specifickou hmotnost přibližně 0,95 a bod tání přes 60 °C.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/marketing-prodeje-medu-cert-24-01.jpg

Základní marketingové strategie pro včelaře aneb jak prodávat více medu.

Hledáte způsob, jak zvýšit poptávku po vašich včelích produktech? I když trh s medem a dalšími včelařskými produkty může být zdánlivě stagnující, existují efektivní metody, jak dosáhnout lepších prodejních výsledků. Co konkrétně marketing ve včelařství obnáší? Jaké kroky je třeba podniknout, abyste se úspěšně odlišili od konkurence?
Je marketing ve včelařství opravdu potřebný?

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarieum-cervenec-24-01.jpg

Včelařské kalendárium na měsíc červenec 24

Červenec je pro včelaře jedním z nejnáročnějších měsíců. Je to období, kdy všechny klíčové činnosti vyžadují maximální nasazení. Většina včelařů končí svůj včelařský rok kolem 2–3 týdne v červenci, přičemž výjimečně mohou někteří s kočováním nebo extrémní snůškou odebrat med ještě v srpnu. Opomenutí těchto činností může znamenat nejen ztrátu výnosu v příštím roce, ale často i ztrátu včelstev na podzim tohoto roku.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/srsen-asijska-clanek-cerven-24-01.jpg

Vespa velutina nigrithorax - sršeň asijská: Invazní hrozba pro včelařství a biodiverzitu Evropy

Vespa velutina nigrithorax, také známá jako sršeň asijská, je invazní druh pocházející z Číny. Tento nebezpečný predátor středního a velkého hmyzu, který se živí také zdechlinami obratlovců, byl náhodně zavlečen do Evropy v roce 2004 s čínskou keramikou. Jeho přítomnost má devastující vliv na populaci dvoukřídlých a sociálních blanokřídlých druhů, především včely medonosné, a představuje vážnou hrozbu pro evropské včelařství.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarieum-kveten-24-01.jpg

Včelařské kalendárium – květen 24

A. Legislativní povinnosti v květnu:

  1. Hlášení stavu přezimovaných včelstev za příslušnou včelařskou organizaci (stavy měly být zjištěny od února).

B. Doporučení pro včelařské práce v květnu:

  1. Poskytnutí dostatku prostoru včelstvům:
    Proč? Zabraňuje rojení a podporuje zdravý včelí stav.

  2. Uvědomění si důležitosti tvorby oddělků a správného načasování...

https://www.vceliobchod.cz/images/1/rojeni-clanek-kveten-24-01.jpg

Včelaření bez rojení

Moje včelařská cesta začala v roce 1966, když jsem jako student v Brně chytil roj na tramvajové zastávce. Roj jsem umístil do úlku na oddělky o velikosti 37×30 cm. Později jsem přikoupil dva Čechoslováky stejné míry a ponořil se do hledání jakýchkoliv informací o včelaření. Kniha Otakara Brennera "Nástavkový úl z hlediska života včelstva a jeho zákonitostí", vydaná v roce 1968, mě zaujala a hned jsem si ji opatřil, stejně jako jeho pozdější, obsáhlejší dílo "Zákonitosti života včelstva" z roku následujícího. Tyto práce mi poskytly cenný základ pro můj další včelařský růst. Reedici této včelařské učebnice, která vyšla po více než padesáti letech díky Evě Pecháčkové, praneteři Otakara Brennera, si včelaři velmi cení.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/pastovany-med-clanek-pastovani-medu-24.jpg

Jak na pastování medu?

Produkce medu, podobně jako jiná odvětví zemědělské výroby, zažívají kolísání produktivity během různých ročních období. Období hojnosti se střídají s méně plodnými časy. Po slabších sezónách bývá med snazší prodat, neboť je mnohem méně dostupný.

V období medobraní je na trh uvedeno velké množství medu, což zvyšuje cenovou konkurenci. V těchto situacích se nabízí možnost rozšíření sortimentu, což může přitáhnout nové zákazníky a podnítit stávající zákazníky, aby u nás nakupovali více.

Jedním z jednoduchých způsobů, jak tyto cíle dosáhnout, je pastování medu. Dále lze med obohatit o různé přísady, jako je lyofilizované ovoce, což zvyšuje jeho tržní atraktivitu.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarium-brezen-24.jpg

Kdy začínat s podněcováním a jaké to má výhody?

Nejprve k pojmům: Pojem podněcování na jaře není zcela přesný. Nejde o to, že bychom včely sami iniciovali k aktivitě, to zařídí spíše slunce, teploty a pyl. Naše role v podněcování spíše spočívá v podpoře aktivit, které včely začínají z jiných důvodů. Můžeme je motivovat k intenzivnějšímu plodování, ale hlavně jim pomáháme udržet již započatou činnost.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/historie-medometu-24-06.png

Historie vynálezu medometu

Medomet vynalezl František Hruška, známý také jako Franz von Hruschka, byl to příslušník armády, námořník, včelař a hoteliér. Vynalezení medometu výrazně ovlivnil živočišnou výrobu v oblasti včelařství.

S konceptem medometu přišel Hruška v druhé polovině své vojenské kariéry Jako důstojník námořnictva neměl příliš možností věnovat se včelařství, a navíc Benátky nebyly vhodným místem pro tuto činnost, až později v sedmdesátých letech však i tam choval několik včelstev.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarium-duben-2024.jpg

Včelařské kalendárium - duben 24

A) Co je nutné udělat v dubnu z legislativního hlediska?

Prodejci matek a oddělků musí zajistit vyšetření na mor včelího plodu.

B) Co by bylo vhodné udělat?

Nepřipustit situaci, kdy včely visí v podmetu.
Uvědomit si, kdy a kam přidáváme mezistěny.
Zvýšit prostor včelám podle jejich potřeb a přidat další nástavky.
Připravit a začít používat sluneční tavidla.
Začít s chovem matek.
Provést ošetření včelstev proti varroáze během dubna.

Strana 1 z 8