/header.jpg

Včelařovy zkušenosti

Stručná charakteristika základních včelích produktů - Propolis

Propolis tvoří včely sbíráním pryskyřice na stromech, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu nosí propolis v rouškách na zadních nožičkách obdobně jako pyl. Včely využívají propolis ve dvou základních formách. Ta první je řídká, slouží k potírání stěn a jiných částí úlu, má desinfekční funkci. Druhá forma propolisu je zahuštěná, využívá se na tmelení skulin, prasklin a různých netěsnosti či ke zmenšování vletových otvorů proti průvanu zejména v zimním období. Divoce žijící včely jej používají pro izolaci hnízdní dutiny.

Pokračovat ve čtení

Umístění úlů

Stanoviště je tou nejpodstatnější podmínkou, která je leckdy vyřešená jen tím, že máme k dispozici konkrétní pozemek a jen optimalizujeme umístění úlů a nasměrování česen. Pokud máme možnost volby, upřednostníme parcelu, kde je od předjaří dostupný (do 200 metrů) přirozený zdroj vody a v doletu do půl kilometru různorodá a pestrá vegetace...

Pokračovat ve čtení

Leden - čas zimování a vzdělávání

V lednu začínají matky pomalu klást, včelař využívá zimní období ke zpracování loňské medné produkce, ke zpracování vosku a k obnově technického vybavení. Stranou nezůstává ani vzdělávaní.

Pokračovat ve čtení

Proč měnit matky

Když budete mít kvalitní matku s dobrým zdravotním stavem včelstva a budete svou činnost při jeho ošetřování vykonávat správně, čekají na vás dobré výsledky.

Pokračovat ve čtení

Zlepšující se trendy v podpoře včelařů

Včelaři a včelařství vůbec se těší už od svých počátků velkých výhod, úlevy na daních od králů a knížat a různých pomocí v těžkých dobách. Není divu, vždyť včely patří mezi ty nejvýznamnější opylovače rostlin a tedy i zemědělských produktů. Naši předkové si to ve velké míře uvědomovali a proto je hezké, že se obor včelaření začíná opět těšit podpory ze strany státu a hlavně, Evropské unie, z jejíž štědrosti by se stát mohl učit.

Pokračovat ve čtení

Chovné metody pro matečníky

Pokud chce včelař získat novou matku (chce posílit včelstvo starší matky, být chovatelem matek či rozšířit dosavadní množství svých silných chovných včelstev), musí včely donutit, aby vyprodukovaly matečníky. Cest jak dosáhnout tohoto cíle je několik.

Pokračovat ve čtení

Informace o medometech

Všichni včelaři, kteří chtějí mít ze svého chovu včel nějaký užitek, prodávají jejich produkty. Hlavním produktem, který nám včely poskytují, je jejich med (i když samozřejmě není jediným cenným včelím produktem), a proto se žádný včelař neobejde bez medometu, kterým se med získává z plástů.

Pokračovat ve čtení

Pořízení včelstev

Základní věcí, o kterou by se měl začínající včelař zajímat, je jistě správné vybavení a silné včelstvo, které mu umožní realizovat jeho plány. Je téměř bezcenné obstarat si na první pokus pouze jediné včelstvo. V prvé řadě totiž musí začínající včelař počítat s tím, že dokonalosti jeho práce dosáhne pouze po získání řady zkušeností. V případě, že nastanou komplikace, plod jiného včelstva může zachránit postižené včelstvo.

Pokračovat ve čtení

Vliv vlhkosti na kvalitu medu

Med patří mezi jeden z nejdůležitějších včelích produktů, je však také velmi náchylný k okolním vlivům, proto je důležité naučit se ho účinně chránit před jeho znehodnocením. Nekvalitní med jistě není dobrou známkou pro jakéhokoli včelaře.

Pokračovat ve čtení

Když se rojí včely

Jestliže hovoříme o rojení včel, jedná se o způsob jejich množení, které zajišťuje včelám zachování jejich druhu. Dochází k němu naprosto přirozeně a je charakteristickou vlastností včelího společenství.

Pokračovat ve čtení

Testy několika medů z nabídky supermarketů

Jestliže bychom včelkám umožnili, aby si mohly na svoje oči prohlédnout, čím je dnes nazýván med, byly by šokovány. Píchaly by nás pomocí svých žihadel jako divé a mohli bychom jim za to pouze děkovat, jelikož dnešní způsoby, jak potravinové řetězce nakládají s potravinami, především těmi zdravými, jsou otřesné. V medech nalézáme množství „éček“, laciných sirupů a část z medů označených značkou bio v sobě má i pesticidy. S výsledky těchto testů přišel D test, po testování zhruba 17 medů běžně prodávaných v obchodech.

Pokračovat ve čtení

  • 1
  • 2