Včelařovy zkušenosti

https://www.vceliobchod.cz/images/1/konstujkce-ulu-prosinec-24.jpg

Pravidla pro konstrukci včelího úlu

V rámci podpory a vzdělávání včelařských nováčků, kteří se mohou cítit nejistí při výběru správného úlu, bylo Racionalizační komisi RV ČSV zadáno Předsednictvem RV ČSV, aby vytvořila manuál základních kritérií pro konstrukci úlu. Tato pravidla včelařům nabízejí možnost hodnocení kvality úlu z hlediska konstrukce, základních požadavků nutných pro zdravé včelstvo a pohodlnou údržbu pro včelaře. Úl by měl mít jednoduchou konstrukci, zabezpečit včelstvo před nepřízněmi počasí a být dostatečně prostorný pro chov silných včelstev.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/vcelnice-prosinec-24-1.jpg

Kalendárium – prosinec 24

Ladovská zima, bílé krajiny a zvuky saní... Zatímco se děti radují, včely klidně odpočívají v úlu. Prosinec je pro mnohé obdobím kontrastů – poklidné atmosféry a stresujícího předvánočního shonu. Zatímco my se honíme za perfektními Vánocemi, včelí společenstvo využívá zimního klidu. Nadešel čas zvolnit, uvařit si šálek horké medoviny, usadit se u krbu a ponořit se do dění v úlu a vánočních tradic našich předků. Advent letos začíná 3. prosince, dny se zkracují až k zimnímu slunovratu 22. prosince, kdy vstupujeme do astronomické zimy. Včelstva postupně obnovují kladení po období klidu, což spouští růst zimního chumáče. Podle učebnic včelařství by tomu tak mělo být. Letos byl ale podzim nejteplejší v historii a i zima bude pravděpodobně teplejší kvůli jevu El Niño.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/srsen-asijska-clanek-listopad-24.jpg

Sršeň asijská - nový nezvaný host v našich krajinách

Při psaní článku do květnového čísla Včelařství o přípravě na příchod sršně asijské (Vespa velutina) se zdálo, že máme ještě čas. Tehdy se objevovaly zprávy o jejím výskytu ve východním Bavorsku a spekulovalo se, zda by se k nám mohla dostat i jižní cestou přes Maďarsko.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarieum-listopad-24-01.jpg

Kalendáium listopad 24

Listopad přináší sezónu virových onemocnění a s tím i zvýšenou poptávku po medu. Domácnosti se proměňují v útulná místa plná čajových konviček a vůně čerstvě upečených medových perníčků. Stejně oblíbené jsou i svíčky ze včelího vosku, které vnášejí teplé světlo do dlouhých a chladných večerů. Zatímco na včelnici vládne klid, včelař nelení. Připravuje se na druhou fumigaci, zpracovává vosk, stáčí med do sklenic a připravuje výrobky na vánoční trh. O těchto aktivitách se více dočtete v listopadovém vydání kalendáře. Uvařte si šálek čaje, pohodlně se usaďte a užijte si následující čtení.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/diskuse-uly-25.jpg

Diskuse k problematice používaných úlů

V posledních vydáních časopisu Včelařství se objevily články diskutující vhodnost různých typů úlů, jako jsou rámky 39 × 24, Optimal se šířkou 42 cm a Langstroth s šířkou 44,8 cm. Autoři většinou chválí ten typ úlu, s kterým mají nejlepší zkušenosti, protože se v něm naučili dobře včelařit. S více než padesátiletou zkušeností v této oblasti, včetně experimentální činnosti, bych rád přispěl do této diskuse svým pohledem. Začínal jsem s osmi včelstvy v Moravských univerzálech 39 × 24 a čtyřmi ve Němečkových ležanech stejných rozměrů. Jako student jsem si sám vyráběl nástavkové úly s čtvercovým půdorysem 39 × 24, který mi dodnes vyhovuje. Tento tvar umožňuje využít jak teplou (podélnou), tak studenou (příčnou) stavbu.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kridlatka-japonska.jpg

Automatický úl po dvou letech provozu

Každý včelař jistě touží podpořit své včely v jejich úsilí a zároveň obohatit skladbu a množství dostupné snůšky nektaru a pylu. V době podletí a podzimu bývá příroda v okolí úlů na snůšku poměrně chudá. Proto je dobré zvážit výsadbu některých rostlin, které mohou včelám v tomto období nabídnout potravu.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/flowhive-rijen-24.jpg

Automatický úl po dvou letech provozu

Termín „Automatický úl“ se na internetu objevil přibližně před deseti lety a označuje konstrukci úlu, konkrétně plastových medníkových rámků, které umožňují snadné vytáčení medu pomocí jednoduchého otočení kohoutu. Tato inovace zaujala mnoho včelařů i oblastní nadšence. Online zdroje uvádějí, že certifikovaným výrobcem je australská startupová společnost včelařů Stuarta a Cedara Andersonových. Ti vyrábějí tyto automatické úly pod názvem a značkou „Flow Hive“. Na internetu, například na e-shopu Aliexpress, je k dostání i verze od čínského výrobce, avšak za podstatně nižší cenu.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarieum-rijen-24.jpg

Kalendárium - říjen 24

Říjen přináší klidnější období jak pro včelaře, tak pro jeho včely. Veškeré práce na včelnici jsou již dokončeny a včelstva jsou připravena na příchod zimy. Od nákupního ruchu před vánočními svátky nás ještě dělí nějaký čas a tak si můžeme užít krásy přírody, která mění svou zelenou barvu v pestrou paletu podzimu. Rudé šípky, jiskrný mošt, zlatožluté listí či houbová úroda vytváří okouzlující atmosféru kolem nás. Říjen má zkrátka své kouzlo. Inspirativní dny v říjnu. Kalendář nám v říjnu připomíná několik důležitých dní, které mohou včelaře nejen zaujmout, ale také inspirovat. Patří sem například Světový den hospodářských zvířat 2. října, kdy si připomínáme důležitost včely medonosné jako významného opylovače v Evropě.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/vceli-matka-zari-24.jpg

Možné příčiny nepřijetí nové včelí matky

Včelaři se při chovu nových včelích matek často setkávají s různými potížemi. Jedním z problémů může být nepřijetí nové matky včelstvem. Během procesu chovu matek metodou přelarvování se neoplozené matky po vylíhnutí často umisťují do plemenáčů. Toto však přináší riziko, že včely nebudou mladou matku akceptovat.

https://www.vceliobchod.cz/images/1/krmeni-vcel-zari-24.jpg

Porovnání krmítek v praxi

Při přípravě včelích zásob na zimu se každý včelař setkává s výběrem vhodného krmítka. Rád bych vám přiblížil výhody a nevýhody jednotlivých typů krmítek na základě svých dlouholetých zkušeností.Krmení a zimování včelstev obvykle začíná kolem poloviny července. Nicméně, dokrmování včelstev pokračuje i v září a říjnu. Tradičně se diskutuje o výhodách medového krmení oproti cukru, avšak nejrychlejším a nejsnazším způsobem je použití invertu, který nevyžaduje přípravu, míchání ani náročné skladování. Lze jej dodat cisternou a uskladnit v IBC kontejnerech.

Strana 1 z 9