Historie vynálezu medometu
Medomet vynalezl František Hruška, známý také jako Franz von Hruschka, byl to příslušník armády, námořník, včelař a hoteliér. Vynalezení medometu výrazně ovlivnil živočišnou výrobu v oblasti včelařství.
S konceptem medometu přišel Hruška v druhé polovině své vojenské kariéry Jako důstojník námořnictva neměl příliš možností věnovat se včelařství, a navíc Benátky nebyly vhodným místem pro tuto činnost, až později v sedmdesátých letech však i tam choval několik včelstev. Pravděpodobně se věnoval včelařství ve větší míře až poté, co se přestěhoval do Legnaga. Jeho dcera Marie si vzpomíná, že už v Legnagu chovali včely. Dokonce i agrospráva v Legnagu si později vzpomněla na Hruškovo přispění k rozvoji včelařství ve městě a okolí. V dopise zemským novinám zaměřeným na včelařství, datovaném 28. října 1867, Hruška píše: „Jen jednou za dvanáct let jsem zažil takový rok…“ Tato věta ukazuje na rok 1856 jako začátek jeho včelařského zájmu. V době vynálezu se tedy Hruška věnoval včelařství téměř deset let. Na základě Hrušových letáků z roku 1870, ve kterých nabízel ochočené matky "vynikající krásou a mírumilovností, vyšlechtěné po dvanáct let vybíráním z nejlepších matek", lze usoudit, že začal provádět selekci někdy kolem roku 1858. Z jeho pozdějších prací víme, že se pilně vzdělával - sám svědčí o tom, že četl 12-14 včelařských časopisů. Z toho je zřejmé, že Hruška nebyl v době vynálezu včelařských rámečků žádným začátečníkem, jak bývá často považován. Jeho veřejná činnost však byla dosud omezena na nejbližší okolí, takže není divu, že Včelař v roce 1868 Hrušku označuje jako "dosud neznámého kolegu včelařského ve světě".
Před včelařským sjezdem v Brně
Přesný čas, kdy František Hruška přišel na základní myšlenku
medometu, není znám. Z jeho článku publikovaného v červenci 1865 v
Eichstättských novinách včelařských vyplývá, že ještě 15. října 1864
vyřezával plásty. Pro sklizeň v roce 1865 Hruška včelařům radí, aby
odstraňovali med z plástů tím, že budou stříhat buňky blízko mezistěny.
Píše doslova: "Tyto plásty lze snadno stříhat, protože jsou pouze 9
palců (24 cm) dlouhé a 6 palců (16 cm) široké. Zavěsím je na jakýsi
stojan, který je přístupný ze všech stran, a stříhám buňky naplněné
medem až k mezistěně, která se zřídka poškodí. Mám k tomu nůž, který je
zahnutý jako zednická lžíce. Odstřižené části padají na síto a čistý med
stéká do nádoby pod ním." Tedy v dopise napsaném někdy v květnu nebo
červnu 1865 Hruška stále doporučuje tuto metodu pro získávání medu z
plástů. Avšak již v září téhož roku prezentuje svůj vynález medometu na
včelařském sjezdu v Brně. Firma Bollingrova zatím pracovala na
konstrukci medometu a cesta z Benátek do Brna trvala několik dní, takže
je velmi pravděpodobné, že Hruška se medometem experimentoval někdy v
červenci či srpnu 1865. Často se v odborné literatuře dočteme, že Hruška
byl inspirován chlapcem, kterému vložil kus medového plástu do košíčku.
Chlapec se bránil přilétajícím včelám, točil košíčkem kolem hlavy a když
přišel domů, byl plást prázdný. J. Dennler v soukromém dopise potvrzuje,
že tato pověst byla známa již na včelařském sjezdu v Solnohradě (1872).
Nicméně se domnívám, že tento výklad vznikl ex post a pravděpodobně má
svůj původ ve vystaveném modelu, který Hruška použil k demonstraci
principu medometu na sjezdu v Brně.
Z Hruškovy analýzy v Eichstättských novinách včelařských je známo, že
Hruška měl před vynálezem znalost odstřeďovacích strojů, které se tehdy
používaly v cukrovarech. V citovaném článku píše, že v Itálii je
nadbytek medu a poptávka je velmi malá. Proto se ptá odborníků, zda by
nebylo možné přeměnit med na pevnou hmotu, jako je cukr. Píše doslova:
"Chtěl bych se zeptat odborníků, zda byly provedeny pokusy s přeměnou
medu na cukr a zda by byla tato proměna výhodná. V cukrovarech se
nedávno začaly používat speciální odstřeďovací stroje, které odstraňují
gumovité složky z melasy a získávají čistý bílý cukr. Nemohl by se tento
princip přizpůsobit i k tomuto účelu?"
Hruškovi pravděpodobně na tuto otázku nebylo odpovězeno. Je tudíž snadné
si představit, že Hruška, jehož mechanické schopnosti byly oceněny i v
jeho kvalifikačním listu, se pokusil zahustit med na cukr a při tom
objevil medomet. Tento tvrzení podporuje i Ciesielski, který dokonce
Hruškovi vyčítá, že krátce předtím, 1. července, psal o odstřeďovacích
strojích v cukrovarech a přesto na sjezdu představil myšlenku medometu
jako "originální objev vlastními experimenty". Ciesielski pravděpodobně
Hruškovi křivdí; Hruška nikdy nepředstíral, že vynalezl odstřeďovací
stroje. Nicméně myšlenka využití odstředivé síly k vytlačování medu je
nesporně Hruškovým objevem.
Brněnský sjezd
Před veřejností poprvé vystoupil František Hruška jako vynálezce medometu na 14. kočovném sjezdu německých a rakouských včelařů, který se konal v Brně od 12. do 14. září 1865. V seznamu účastníků sjezdu byl zapsán jako "Edler von, k. k. Platzmajor aus Legnago in Venetien".
Základní myšlenku svého vynálezu Hruška oznámil v předvečer sjezdu, 11. září, v úzké skupině včelařů. Zpráva o tom se rozšířila mezi shromážděnými včelaři ještě ten večer. Hruškova přednáška však byla zařazena na program sjezdu až druhý den.
Krátce poté předseda sjezdu, opat starobrněnského kláštera augustiniánského, Cyril František Napp, oznámil, že předsednictvo sjezdu požádalo pana majora Hrušku, aby přítomným včelařům prakticky předvedl svůj vynález. Hruška vstoupil na pódium a byl vítán bouřlivým potleskem všech přítomných. Řekl: "Vážení pánové, pro mě je zvláštní ctí a velkou radostí, že mohu předat tuto informaci urozenému shromáždění. Jde o nový způsob, jak získávat med z plástů bez poškození. Tento objev, který je trochu jako vejce Kolumbovo, lze shrnout třemi slovy: využití síly odstředivé. Můžete si to snadno vyzkoušet v menším měřítku - připevněte kousíček odvíčkovaného plástu na víčko dýmky a zakrouťte kolem něj provázek. Uvidíte, jak snadno se med oddělí od plástu."
Na základě této myšlenky Hruška vytvořil zařízení, které dosáhlo velmi uspokojivých výsledků a přineslo zvláště při větším množství medu výhody jako lepší kvalita medu, rychlost získávání a zachování cenného voštiny bez poškození.
Popisuje stroj jako vodorovný kotouč s obyčejným vodním kolem. Na kraji kotouče jsou osm sloupků, kolem nichž je napnutá drátěná síť, která tvoří pravidelný osmiúhelník. Plásty jsou zavěšeny za výstuhy sítě a kotouč se otáčí dostatečnou rychlostí, aby provedl alespoň šest otáček za sekundu. V důsledku toho se plásty vyprázdní během jedné nebo dvou minut. Med se zachytí na stěnách válcovitého bubnu a odtéká dvěma otvory do nádoby umístěné pod strojem.
Na tomto stroji může jediný dělník za den vyčistit 8 až 12 odvíčkovaných plástů. Odstředivou silou jsou medové buňky vyčištěny tak perfektně, že jsou úplně suché. Med získaný tímto způsobem je mnohem čistší než med získaný jiným způsobem. Není znečištěn pylovými zrny ani jinými cizími předměty a má proto dlouhou trvanlivost. Důležitou podmínkou je teplota na úrovni minimálně 20 °C, protože při nižších teplotách je med příliš tuhý a voština, zejména panenská voština je příliš křehká.
Mám zde menší přístroj, který má pro praktické použití jen malý význam a který jsem sem přinesl jen proto, abych ukázal základní myšlenku, pokud si to sjezd přeje."
Na základě veřejného přání účastníků sjezdu Hruška vložil kousek odvíčkovaného medového plástu do přístroje, který připomínal nálevku uzavřenou na spodní straně zátkou a zavěšenou na třech provazcích. Spustil přístroj do otáčení a po několika minutách včelaři v ohromení sledovali, jak čistý med proudil z nálevky do skleněné nádoby. Buňky byly zcela prázdné a voština nepoškozená.
Nelze popsat radost a nadšení celého shromáždění; Hruška byl obklopen nekonečnými slovy uznání. Když se uklidnilo radostné vzrušení, Hruška pokračoval: "Chci jen dodat několik slov k tomu, co jsem již řekl. Velký stroj, který může vyčistit 8 až 10 q denně, by mohl použít i malý včelař, ale není pro něj vhodný. Ale s toutéž základní myšlenkou lze snížit výkonnost stroje; vyvinul jsem i menší stroje pro jeden, dva nebo čtyři plásty s horizontálním nebo vertikálním otáčením a různými technickými úpravami se stejným výsledkem. O těchto strojích podám zprávu v našem časopise."
Neuvěřitelně příznivý výsledek jednoduchého pokusu, který Hruška provedl před zraky všech účastníků sjezdu a který si každý včelař může vyzkoušet, vyvolal obecný nadšení. Celé shromáždění bylo jako projektil elektrizováno a nadšeně tleskalo.
Poté opat Napp znovu vzal slovo: "Vážení pánové, problém, který jsme se tak dlouho marně snažili vyřešit, byl šťastně a velmi dobře objeven. Tento vynález má hluboký význam pro včelařskou praxi; významný objev našeho předního vědce Dzierzona - skvělé dílo - se stává ještě cennějším a důležitějším díky objevu pana Hrušky. Hovořím s hlubokým přesvědčením všech přítomných, když vyjadřuji panu Hruškovi nejupřímnější dík za tento cenný objev, který nám a celému světu včelařů tak přátelským a nesobeckým způsobem představil. Celé shromáždění připojuje se k tomuto díkůvzdání a volá "bravo" a třikrát "sláva" plnem nadšení." Opat se poté objal s pionýrem Martem, jehož hlava byla ozdobena řády, a celé shromáždění se připojilo k tomu díkůvzdání, volajíc "bravo" a vyjadřujíc tak svůj úžas a obdiv.
Hruškův medomet
Podle záznamu z sjezdu lze říci, že
Hruška demonstroval
působení odstředivé síly na odvíčkovaný plást pomocí zvláštního,
nálevkovitého přístroje. Dle informace od pana Josefa
Matzenauera měl Hruška minimálně tři různě velké přístroje
tohoto typu.
Jeden z těchto přístrojů věnoval včelařskému oddělení
moravskoslezské společnosti hospodářské, jak je uvedeno ve
výroční zprávě za rok 1865: "6. od pana Františka z Hrušky, c.
k. místního majora v Legnagu (sic!) v Benátsku, trychtýřovitý
přístroj, kterým se při 14. sjezdu německých včelařů ukazovalo
vyprazdňování plástů pomocí odstředivosti." V inventárním
seznamu stejného roku byl tento přístroj "pro vyjímání medu z
plástů, aby plásty nebyly poškozovány (sic!)" oceněn na 1 zlatý
a 50 haléřů. Tento historický model, kterým Hruška na slavném
brněnském sjezdu ukazoval získávání medu, je dnes uložen v muzeu
zemského ústředí včelařských spolků v Brně a byl popsán Msgrem
Adamcem ve "Včele" moravské. O totožnosti modelu není pochyb,
neboť současné zemské ústředí je přímým nástupcem bývalého
včelařského oddělení moravskoslezské hospodářské společnosti.
Dva velmi podobné modely byly uloženy ve Včelařském muzeu ve Vídni. Podle informace pana Josefa Matzenauera první z nich pocházel z původního muzea Habsburského svazu včelařů ve Vídni, zatímco druhý byl darován muzeu panem A. Gatterem, který ho zdědil po svém otci. Bohužel, při požáru muzea dne 18. září 1937 byly tyto modely spolu s dalšími cennými a nenahraditelnými památkami zničeny.
Oba vídeňské modely měly podobný tvar čtyřboké nálevky. K nízkému kvádru o čtvercovém základu byl připojen čtyřboký jehlan, který končil rourkou, jež byla zahnutá pod pravým úhlem a uzavřená zátkou. Menší model měl stranu základny o délce 21,5 cm a výšku kvádru 7 cm. Jehlanovitá část dosahovala výšky 13 cm a jeho hrany měřily 19 cm. U většího modelu se strany základny prodloužily na 31,5 cm, zatímco kvádr dosahoval výšky 7 cm. Jehlan měl výšku 10 cm a jeho hrany dosahovaly 20 cm. V obou modelech byla ve středu kvádru připevněna hustá drátěná síť, na kterou se kladl odvíčkovaný plást. Oba modely měly také silnou kovovou rukojeť se smyčkou uprostřed. Když se provaz protáhl skrz smyčku a přístroj se otáčel, med byl vymetán z plástu a sestupoval dolů do jehlanovité části modelu, odkud mohl být vypuštěn rourkou.
Je třeba připomenout, že Hruška vyráběl tyto ruční medomety ještě po brněnském sjezdu. V roce 1868 je například vystavoval na výstavě v Miláně.
Gaetano Barbo také zveřejnil popis a obrázek ručního medometu. Tento "ruční medomet" se liší od vídeňských modelů pouze tím, že základní tvar kvádru není čtverec, ale obdélník o rozměrech 31 x 23 cm. Kvádr má výšku 6 cm a je opatřen přesně přilehlým víkem.
Vlastní medomet Františka Hrušky nebyl ještě dokončen při konání
sjezdu. Proto Hruška na sjezd přinesl pouze náčrty, podle
kterých firma Bollinger ve Vídni pracovala na konstrukci stroje.
Původní náčrty Hruškova medometu byly však reprodukovány v
prvním čísle Eichstätt Beekeeping Journal z roku 1866 (obrázky 5
a 6) a tak byly zachovány. Stroj, jak je patrné z náčrtů, byl
montován na masivním stole o výšce tři střevíců (asi 95 cm).
Základní součástí stroje byl vodorovně umístěný kotouč, jehož
průměr byl stanoven podle počtu plástů, které měly být zároveň
vyčištěny, a délky rámečků. Původní medomet byl navržen pro osm
plástů a rámečky o délce 12 palců (asi 32 cm). Na okrajích
kotouče bylo upevněno osm čtyřhranných dřevěných sloupků,
jejichž výška odpovídala výšce plástů (u původního stroje 12
palců). K vnějším stěnám sloupků byla připojena drátěná síť s
očky o velikosti 1/8 palce (asi 3 mm), která tvořila pravidelný
osmiúhelník. Celý stroj byl zakrytý kovovým pláštěm. V horní
části dřevěných sloupků byly silnými dráty spojeny s otočným
hřídelem. Pod okrajem kotouče na horní desce stolu byla
připevněna prstencovitá nádoba, do které stékal med a zachycoval
se na stěnách kovového pláště. Plášť i prstencovitá nádoba byly
rozděleny přepážkou na dvě poloviny. Každá z polovin měla
samostatný odtok pomocí speciální drážky.
Kotouč se otáčel na svislém hřídeli, jejíž vrchní ocelový čep
byl upevněn v železném rámci, který přecházel celý stroj, a
dolní ocelový čep byl umístěn v železné desce zapuštěné do horní
desky stolu. Na spodku hřídele bylo připevněno vodorovné,
kuželovité ozubené kolo. Pod stolní deskou se nacházela
vodorovná hřídel, která na jednom konci měla kliku a na druhém
konci byla spojená svislým, kuželovitým ozubeným kolem.To bylo
zapuštěno do vodorovného kola a pohánělo ho. Převodní poměr u
původního stroje byl 1:3. Mezi strojem a klikou byla připevněna
ochranná stěna, aby obsluha medometu nebyla postříkána medem.
Stabilitu stroje zajišťovalo závaží, které bylo umístěno na
spodní desce stolu. Celý přístroj měřil 6 stop a 4 palce (2 m)
na délku, 4 stopy a 5 palců (1,4 m) na šířku a 4 až 5 stop
(1,26-1,58 m) na výšku. Stroj byl velmi těžký a obtížně
přenosný.
Po sjezdu v Brně Hruška splnil svůj slib a
odjel do Vídně k firmě Bollinger, která pracovala na konstrukci
medometu podle Hruškových nákresů. Hruška zaslal z Vídně
zprávu do redakce Eichstättských novin, která byla zveřejněna v
čísle 19/20, vydaném dne 15. října 1865. Jedná se o první zprávu
o medometu v tisku vůbec. Doslovný překlad Hruškova dopisu
zní: "Oznámení. Rád bych informoval všechny své milé přátele,
kterým jsem na 14. kočovném sjezdu v Brně slíbil, že jim
objednám pečlivě zhotovený svůj medomet, který jsem předvedl v
Brně, že během mého pobytu ve Vídni byl napodoben firmou
Bollinger, c. k. dvorní strojírnou v Leopoldově na adrese
Franzensbrückenstraße č. 13. Tento stroj pro osm plástů
libovolné velikosti je naprosto shodný s mým strojem a byl mnou
také otestován. Páni včelaři se mohou, pro úsporu času, obrátit
přímo na tuto firmu, která se zavázala vyrábět a dodávat stroje
za výrobní cenu. Mohou také upravit již uzavřené objednávky.
Ceny byly stanoveny firmou následovně:
Velký stroj pro osm plástů s kapacitou 400-600 liber medu denně
se dřevěným podstavcem - 72 zlatých
bez podstavce - 66 zlatých
Střední stroj s kapacitou 80-100 liber medu denně - 45 zlatých
Malý stroj pro menší plásty o straně 5 palců - 12 zlatých."
Zdá se však, že Hruška se z Vídně do Legnaga nevrátil, protože
již 20. října 1865 byl zpět v Brně, aby tam před komisí prověřil
svůj vynález. Bohužel, zkouška před komisí selhala a pokus se
nezdařil.
Text zkoušky medometu s komisí zapsaný Živanským zní:
"15. Zkouška stroje na vyprazdňování(!) medu vynalezeného panem
majorem Hruškou.
Ohledně nástroje na vyprazdňování(!) medu vynalezeného panem
majorem Hruškou a vystaveného dne 20. října v muzejní zasedací
síni, předseda se vyjádřil následovně: Tento objev je nesmírně
důležitý.
a) Tímto nástrojem bude včelařům umožněno vytočit plástve s
medem a znovu je použít v úlu. To bylo dříve nemožné, protože
při rozpouštění teplem se rozpouštěla i voština. A je známo, jak
důležité je mít prázdnou voštinu k dispozici."
b) Bude možné získat med bez jakéhokoli
přimíšení vosku, s původní vůní. Dříve bylo možné prodávat med,
který měl vůni lípy, javoru, akácie, konopí, atd., pouze tehdy,
pokud byl stále na plástve, při přehřátí se totiž tato vůně
ztratila a med byl bez vůně ze všech květin. Tento nástroj také
přinese výhody v léčitelství, protože léčivé látky z lípy,
akácie a dalších mohou být podávány nemocným ve formě medu.
c) Ti, kteří jsou zvyklí pracovat s včelími roji a zabíjí včely
oxidem síry, mohou také sáhnout po tomto nástroji, aby si
zachovali původní vůni medu, protože ho tak budou schopni lépe
prodat, a také, pokud jim nezáleží na zachování včelích pláství
pro další použití. Kupec bude mít větší důvěru v med od takových
včelařů a může ho také využít k přikrmování včel bez obav z
plísní.
Avšak tento nástroj, jak jsme ho viděli dne 20. října a podle
pokusů pana vynálezce na něm provedených, nás nijak
nepřesvědčuje o tom, že bychom ho měli schválit k nákupu. Za
prvé je příliš velký, těžký a tedy drahý. Ani největší včelaři
se nemají odvahu dát za něj 72 zlatých. Musí také mít stejně
pevný a stabilní podstavec, proto je velmi obtížné přenášet ho z
místa na místo. Včelařství zůstane vždy jenom zábavnou vedlejší
činností pro méně bohaté lidi, a oni hledají levné a přenosné
zařízení. Nicméně myšlenka, na které je tento nástroj založen, a
zákony mechaniky, které jsou v něm zahrnuty, naznačují, že s
nějakými změnami by byl schopen splnit všechny požadavky.
Doufejme, že se ti pánové nevzdají ve své
horlivosti a nebudou šetřit penězi a časem na další pokusy a
úpravy. Nelze pochybovat, že dokážou vytvořit skvělé dílo a
přinesou včelařství takový prospěch, jako učinil nesmrtelný
Dzierzon.
Až bude tento stroj zdokonalený a dostupný k prodeji, bude třeba
také poskytnout příručku k jeho použití, aby věděli, kdy přesně
vyjmout plást z úlu a jaká musí být teplota; a poté, jak
postupovat s novějšími nebo staršími plásty atd. Jakmile se to
stane, ředitelství bude informovat členy včelařského spolku."...
Zdroje pro článek pochází z webu fhruschka.cz od PSNV.