Jak začít včelařit?
Včelaření je krásný a prospěšný koníček. Začít včelařit je mnohem snadnější než by se na první pohled mohlo zdát. A pokud chcete začít včelařit, tak se nemáte čeho bát. I když včelaření na první pohled vypadá jako složitá věda, není nutné do všeho okamžitě proniknout. Na začátek stačí jen několik základních znalostí a chuť učit se novým věcem.
Než začnete včelařit, zjistěte si, jak Vaše tělo reaguje na případné včelí bodnutí. Taková alergie na včelí bodnutí Vám může včelaření poměrně zkomplikovat. Včely, které se v dnešní době chovají, jsou šlechtěny jako nebodavé, přesto nejde případné včelí bodnutí vyloučit. I když budete používat všechny dostupné včelařské ochranné pomůcky, nemůžeme vyloučit, že Vás občas včela bodne. Bolest i otok v místě bodnutí se dají snést a časem si tělo na včelí jed vytvoří imunitu. Bolest po včelím bodnutí obvykle po 5 až 10 minutách ustoupí. Otok brzy opadne, někdy ale může vydržet i několik dní. Jako začínající včelař ještě neumíte včelstvo tak dobře ošetřovat, proto je riziko bodnutí větší. Určitě však doporučujeme použít alespoň klobouk, kuklu nebo závoj - tím si ochráníte obličej a krk. Nenechte se zbytečně odradit případným rizikem bodnutí.
Nečekejte však, že se Vám na začátek včelaření hned vše povede. Včely Vám také mohou uhynout. Průměrný výnos medu se Vás opravdu hned na začátek nemusí týkat. Realističtější je představa, že prvních několik let je zkušebních a vy se jen učíte. Chov včel má nejlepší výsledky v tom případě, že se mu věnuje celá rodina. Nemělo by to být tak, že začínající včelař se věnuje pouze svým včelám a zapomíná při tom na všechno ostatní.
Kde začít včelařit?
Než začnete včelařit je i též dobré rozmyslet si, kam včely umístíme. Včelstva nemusíte dát přímo na vlastní zahradu. Neobhospodařovaná louka, zanedbaná zahrada, někdy nevyužitý kousek obecního pozemku poslouží stejně dobře jako větší pozemek zarostlý křovím někde na okraji lesa, může jít přímo i o kus lesa.
Kdy začít včelařit?
Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření? Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě. Zažijete možná i nepříjemná překvapení, když se např. některé včelstvo vyrojí a roj uletí, protože začátečník možná ještě nemá dostatek praktických zkušeností. Nákup včelstva v létě nebo na podzim můžeme začátečníkovi doporučit, pokud máte možnost sehnat si kvalitní silné včelstvo nebo oddělek s mladou výkonnou matkou. Prožijete si pak vývoj včelstva přes zazimování až do vytváření zimního chomáče s posledními letovými dny. Nemusíte se pak o včelstva starat tak intenzivně, jako když si pořídíte včely na jaře. Na podzim je totiž se včelami práce méně. Podzim pak končí odklizením krmítek a přípravou včelstva na blížící zimu, nutné je i ošetření proti varroáze. Nákup včelstev v zimě nemá moc smysl. Včelstvo z zimě potřebuje klid a nemá být rušeno.
Doporučujeme samozřejmě nákup kvalitních včelstev či oddělků. Moc nedoporučujeme, aby nastávající včelař začínal s rojem. Je to sice pěkný zážitek, když usazujeme první roj do úlu, ale je velmi pravděpodobné, že toto včelstvo se bude rojit i v příštích letech. Proto je nutné alespoň vyměnit matku. Rojivost je často spojena s bodavostí. Bodavé včely začátečníka jistě nepotěší. Nejlepší pro začátek včelaření je tedy jaro a léto. Pokud je zrovna zima, pak doporučujeme pustit se do prohlubování teoretických znalostí.
Jaký je optimální počet včelstev pro začátek včelaření?
Optimální počet včelstev nebo oddělků při zahájení je cca 5. Začátečník, který si pro začátek nakoupí mnoho včelstev, by jich koncem roku mohl mít i o mnoho méně. Naopak koupit si pouze jen jedno včelstvo je také málo. V prvním případě budete mít práce nad hlavu a v tom druhém nebudete mít, co dělat. Důsledkem toho bylo uhynutí včelstev, jak v prvním tak druhém případě, protože jste se o ně buď dostatečně nestarali nebo jste je naopak moc rušili. Pro včelstvo neexistuje nic horšího, než když je každou chvíli otvíráme, a tím narušujeme celkovou harmonii a klid v úle. Vývoj včelstva se tím zdržuje.
Začínající včelař by si měl tedy pořídit cca 4 až 6 včelstev. Poté je poměrně nepravděpodobné, že by všechna včelstva najednou uhynula. Uhyne-li nějaké včelstvo, pak máte možnost se vyvarovat opakování chyb. Doporučujeme i najít zkušeného včelaře - praktika, který je ochoten pomáhat radou i skutkem.
Jaké včelí úly zvolit pro začátek včelaření?
Volba úlu a rámkové míry není nijak těžká záležitost. V podstatě nad tím nemusíte moc přemýšlet. Doporučujeme uteplené nástavkové úly univerzální rámkové míry 39 x 24 cm. Včelařské obchody samozřejmě nabízí celou řadu typů úlů a rámkových měr. Doporučujeme jednoznačně moderní a jednoduché úly přístupné shora s většími rámky. Každý včelař Vám bude doporučovat jiný typ úlu a jinou rámkovou míru. V ČR je nejpoužívanější 39 x 24 a pro komerční včelaření pak Langstroth, jenž je nejrozšířenější ve světě.
Jaké včelařské potřeby budete pro začátek potřebovat?
Určitě se Vám jako začínajícímu včelaři hodí včelařský klobouk, rukavice a včelařská kombinéza. Začínat včelařit bez vhodné klobouku, kukly nebo závoje by nebylo rozumné. Mladý včelař nemá ještě zkušenosti, jak se úspěšně bránit především bodnutím do hlavy a obličeje. Včelařské rukavice správné velikosti chrání sice ruce, ale jak každý brzy pozná - je to na úkor jemnosti práce se včelami. Kdo nemá přecitlivělou kůži nebo není alergický na včelí bodnutí, měl by si zvyknout pracovat bez rukavic. Dlouhé volné rukávy umožní včelám poletujícím kolem, aby se dostaly mezi něj a ruku nebo paži, kde vás nejspíš bodnou, poté co je přimáčknete. Včelařská kombinéza má na rukávech a nohavicích stahovací gumový proužek; látka tam přiléhá těsně na kůži, takže včely nemohou vniknout dovnitř. Včely, které spadnou na zem, velmi rády šplhají po nohou, až se dostanou do tmy. Jejich přítomnost poznáme často až tehdy, když nás bodnou.
Dále budete potřebovat včelařský dýmák (kuřák), jelikož každé otevření úlu berou včely jako vyrušení, kterému je třeba se bránit. Nebodavé včely nejdříve svými těly ihned pokryjí všechny otvory, jako např. uličky mezi plásty. Toto opatření zabrání rovněž přílišnému úniku tepla. Při uchopení rámku za této situace není nic zvláštního, že se včely shluknou a občas některá z nich napadne včelařovu ruku. Nejhorší je, pokud nějakou včelu omylem rozmáčknete. Vydá totiž charakteristický zápach a ostatní včely na Vás pak zaútočí. Proto na včely použijte kouř z dýmáku. Včely se poté snaží utéci do méně zakouřených prostor v úlu a plástových uličkách. Snaží se také nacucat medem a připravit na opuštění úlu. Příliš intenzivním zakouřením dosáhnete však pravého opaku. Mírné včely začnou útočit, včely vyháníme z plástů, případně i z úlu. Jako palivo v dýmáku se používá mnoho materiálů - například dubová práchnivina, smrkové nebo jedlové jehličí, sušený řebříček nebo sláma a tak dále.
Budete potřebovat i nějaký rozpěrák na uvolňování přitmelených rámků, ale i na odstraňování voskových a plástových přístavků z rámků a stěn úlu.
Jaké konkrétní včelařské potřeby pro začátek včelařeni s pěti včelstvy?
Záměrně jsme pro začátečníky vybírali pouze nejlevnější a nejnutnější včelařské potřeby. Pokud Vás finance nijak neomezují, můžete si toho na začátek nakoupit mnohem více a v té nejlepší kvalitě.
Nejnutnější vybavení a pomůcky pro 5 včelstev:
5 x včelí úl rámkové míry 39 x 24 - palubkový, zateplený - 1 až 3 nástavky.
Rámkové přířezy 39 x 24 nebo včelařské rámky 39 x 24 cm cca 165 kusů při 3 nástavcích na úl. K rámkům jen přidáte mezerníky a nadrátkujete si je. Nadrátkované rámky s mezerníky je nutné osadit mezistěnami z včelího vosku. To je k úlům téměř vše. Samozřejmě se Vám hodí podložka na měl, strůpková fólie a mateří mřížka. Dál možná budete potřebovat rojáček, smyk a rojochyt ke snímání rojů.
Z ochranných pomůcek je to tedy výše jmenovaný klobouk se závojem nebo kukla. Včelařská kombinéza nebo blůza a včelařské rukavice.
Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák.
Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.
Tím by měl být seznam kompletní a Vy se můžete bez obav pustit do včelaření. Včelaření je krásný koníček a rozhodně se nemáte čeho bát. Začít včelařit je snadné a jistě to zvládnete v každém věku. Na závěr doporučujeme pročtení odborné včelařské literatury.