Medonosné rostliny

https://www.vceliobchod.cz/images/1/kvetouci-louka-2402.jpg

Medonosné rostliny představují klíčový zdroj včelí potravy. Dnes bohužel čelíme postupnému snižování biodiverzity a ohrožení včel pesticidy, a to vede k poklesu produkce medu a úhynům včelstev. Napadlo vás, že si můžete snadno vypěstovat vlastní medonosné rostliny a tím rozšířit nabídku vašeho medu? Nabízíme osiva medonosných rostlin různých druhů. V naší nabídce najdete i nektarodárné směsi. Výsadbou zajistíte včelám lepší přístup ke květům. To zvyšuje dostupnost a diverzitu jejich potravy a vede k bohatší sklizni medu.

Semena jednoletých, dvouletých i vytrvalých rostlin přináší různé obtížnosti pěstování. Můžete si tak vybrat podle svých schopností a času, který chcete věnovat zahraničení, jaké rostliny budete pěstovat. Při výběru osiv zvažte typ medu, který si přejete produkovat, neboť každá rostlina přináší med s odlišnou chutí a vlastnostmi.

Další výhodou těchto rostlin je, že přitahují další opylovače. Navíc mnoho z těchto rostlin nabízí i zdravotní a výživové přínosy. Jejich využití je široké, např. výroba přírodních léčivých přípravků.

https://vceliobchod.cz/images/1/Svazenka.jpg
Svazenka vratičolistá
Svazenka je velice atraktivní rostlina pro včely. Jedná se o jednoletou bylinu dorůstající výšky 70-80 cm. Především se pěstuje pro včely a zelené hnojivo. Levandulovomodré zbarvení potěší každé oko.

Věděli jste, že svazenka pochází původně z Kalifornie? U nás se začala pěstovat v 19. století.

Svazenka má velmi krátkou vegetační fází. Skvěle se hodí i pro pěstování ve vyšších nadmořských polohách.

Pokud zasadíte svazenku v blízkosti včel, během květu pomůže včelám zajistit dostatek potravy a může i zvýšit medný výnos.

https://vceliobchod.cz/images/1/Ostropestrec2.jpg

Ostropestřec mariánský
Ostropestřec je velmi atraktivní rostlina pro včely. Je vynikajícím zdrojem pylu a nektaru pro včely. Kromě svého lákavého vzhledu má léčivé vlastnosti. Využívá se jako lék na ochranu jater. Ostropestřec vyniká svou výškou dosahující 1 – 1,5 metru.

Ostropestřec je nenáročná trvalka charakteristická svými zelenobílými listy a výrazným fialovým květem. Jeho unikátní vzhled, zejména bodlákový charakter, mu propůjčuje nezaměnitelný ráz.

Tato rostlina je ideální pro světlá a suchá stanoviště.

https://vceliobchod.cz/images/1/Len.jpg

Len setý
Len patří mezi nejstarší rostliny a vyskytuje se po celém světě. Historie lnu sahá do starověkých civilizací. Pro len jsou charakteristické jeho světle modré květy.

Lněné semínko je bohaté na omega 3 mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny, což z něj dělá významný zdroj těchto živin, zejména pro osoby, které nekonzumují dostatek ryb. Tyto kyseliny přispívají k zdraví srdce a semínko působí jako antioxidant. Slizovité látky v lněném semínku mají protizánětlivé účinky, uváděné při problémech s průduškami, plícemi, žaludkem a močovými cestami. Lněný olej se používá pro léčbu popálenin a ekzémů.

Tato nadmíru atraktivní rostlina je skvělým zdrojem nektaru a pylu pro včely. Len je jednoletá rostlina. Nejlépe se mu daří v podhorských oblastech s vlhkou dobře propustnou půdou. Len dorůstá až 120 cm.

https://vceliobchod.cz/images/1/Pohanka.jpg

Pohanka obecná
Pohanka je jednoletá rostlina dorůstající výšky až 80cm. Má velice krátkou vegetační dobu.

Rostlina se rozšířila především po Asii, Austrálii, Evropě a obou Amerikách. Její semena po oloupání jsou známá jako kroupy.

Pohanka je nenáročná plodina, které se nejvíce daří na lehkých písčitohlinitých půdách. Nevyžaduje žádnou specifickou péči. Nejdůležitější je dostatek vláhy a tepla během kvetení a zrání. Pohanka je citlivá na jarní mrazíky.

Pohanka poskytuje včelám nektar a pyl. Pohankový pyl má pro včelaře zvláštní význam. Pohanka kvete v pozdních letních měsících, kdy většina přírodních zdrojů pylu je již nedostupná. Jednodruhové pohankové medy mají velice specifickou chuť a vůni.

https://vceliobchod.cz/images/1/Jetel.jpg


Jetel nachový (inkarnát)
Jetel je jednoletka vysoká až 50cm. Rostlina je známá především jako zelené hnojení. Jetel je skvělá medonosná rostlina, která odpuzuje bělásky. Jetel poskytuje včelám nektar i pyl. Nektar včely sbírají v dopoledních hodinám. Nektarium květu vyprodukuje za den 0,18 mg s cukernatostí 43%. Květy produkují menší množství pylu.