Typy včelích úlů

V jakém úle včelaří svět?

K nejstarším a nejrozšířenějším úlům na světě patří Langstrothův úl se svými modifikacemi. Vznikl v severní Americe před více jak sto lety se základní rámkovou mírou 45 x 23 cm s 10 rámky na studenou stavbu v nástavku, s oddělitelným dnem. Tento úl se postupně rozšiřuje do celého světa, a přebírá místo nejpoužívanějšího úlu v řadě dalších zemí. Nejvíce včelstev v severní Americe, Francii a Rusku je umístěno právě v úlech typu Langstroth a jeho modifikacích.

Přesto se v Americe rozšířil také Dadantův úl s rámkovou mírou Quinbyho 47 x 31cm v plodišti a polorámky v mednících. V běžné praxi jsou nejvíce rozšířeny nástavky s výškou rámků 23 cm jako plodištní, tříčtvrteční s 16 cm rámky a mělké s 13,5 cm jako medníkové pro produkci vytáčeného medu.

Včelí úly Langstroth

Naši západní sousedé v Německu používají kromě zmíněných langstroth a dadant úlů také národní míry čtvercové základny o rozměrech 44,4 x 44,4 cm, zvaných prostě jako „Normalmaß“. Ve většině ostatních zemí západní Evropy (vyjma jižně položených Španělska (úl typu Layens) a Itálie) se včelaří převážně v langstrothech.

Naši slovenští přátelé využívají úl „B“, který je rozměry velmi podobný úlu Optimal, který byl stvořen v Brně skupinou včelařů pod vedením RNDr. Vladimíra Ptáčka. Rozměry základny mají Optimal i úl typu B shodný, tedy 42 x 27,5 cm, liší se pouze ve výškách jednotlivých nástavků.

Typy včelích úlů

Polští včelaři pak preferují velkopolské míry, základna 57x47 cm. I zde se ale masivně rozšiřují uly langstroth a dadant.

U nás dominuje Adamcova míra, tedy 39x24 cm, ať již ve čtvercových základnách, kde lze měnit teplou a studenou stavbu, tak i obdelnících, běžně označovaných jako Tachováky. I k nám se ale postupně prosazuje langstroth, naopak ubývá včelařů, včelařících v Optimalech a Čechoslovácích (37x30 cm).

Včelí úl nástavkový