Dotované vyhrazené léčivo na Varroázu
Nabídka léčiv, které přímo nakupujete za dotovanou cenu. Nemusíte tak řešit vyřízené dotace, veškerou byrokracii spojenou s udělením dotace vyřídí přímo náš eshop. Více podrobností a přesné podmínky naleznete v informacích o nákupu dotovaného léčiva. Varroáza je nejčastější nemocí včelstev. Jde o parazitní onemocnění včely medonosné, kterou způsobuje Kleštík včelí. Varroáza tak oslabuje včelstva a tím ovlivňuje i výnos medu. Pakliže varroáza není pod kontrolou, může dojít i k úhynu včelstva. Pro potlačení populace Kleštíka včelího nebo jeho eliminaci nabízíme registrované léčivé přípravky, které při správném postupu zaručují efektivitu bez ohrožení včelstva.
Registrované přípravky pro léčení Varroázy u včel
V posledních letech se včelaři potýkají s nepříznivým vývojem ohledně Varroázy, parazitární nemoci způsobované roztočem Varroa destructor. Díky většímu pochopení problému mezi dochází úspěšnému provedení systematických předjarních léčebných zásahů proti roztočům, kteří přežili podzimní léčbu a mohli by se stát zdrojem nákazy pro nadcházející sezónu.
Přinášíme včelařům také registrované veterinární léčivé přípravky. Záznam o registraci naší společnosti najdete na webu Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčivých přípravků (ÚSKVBL) se sídlem v Brně.
Seznam registrovaných přípravků které můžete zakoupit
ÚSKVBL poskytuje seznamy léčivých přípravků registrovaných pro včely v ČR a v rámci Evropského společenství. Tyto jsou k dispozici jsou a volně prodejné.
- Apiguard 25% gel (thymol) - Doporučený k podzimní léčbě s omezeními ohledně teplot a použitelnosti během snůšky.
- Formidol 41g/81g - Obsahuje kyselinu mravenčí, volně prodejný, ale vyžaduje určité klimatické podmínky.
- Formidol 81 g Proužek do úlu 96/044/14-C
- Thymovar 15 g (thymol) - Doporučený k podzimní léčbě s omezeními ohledně teplot a použitelnosti během snůšky.
- Formicpro 68,2 g Proužek do úlu 96/023/21-C
- Oxuvar 41 mg/ml koncentrát pro roztok k léčebnému ošetření včel 96/014/17/C
- VarroMed 75 mg/ml + 660 mg/ml Disperze do úlu EU/2/16/203
- VarroMed 5 mg/ml + 44 mg/ml Disperze do úlu EU/2/16/203
Při výběru a aplikaci libovolného přípravku je důležité se podrobně seznámit s návody pro jejich použití a zvážit praktické podmínky, za nichž lze daný přípravek aplikovat. Jako vždy platí, že pečlivé plánování a osvojování zkušeností z praxe vedou k úspěšnému zvládání varroázy včel.
Varroáza pod kontrolou - celoroční strategie pro včelaře
Varroáza je nepřítel, kterého žádný včelař nesmí pustit ze zřetele. Některá ošetření našich včelstev jsou povinná v rámci celé země, zatímco jiná působí jako důležitý doplněk na ochranu a zdraví naší včelí populace. Správné postupy pro jednotlivá ošetření najdete v příbalových informacích k léčivům, avšak nezapomeňte, že frekvence a kombinace ošetření mohou být různé (např. kombinace fumigace s aerosolem nebo použití přípravků jako Varidol 125 a MP-10).
Závazným standardem zůstává Metodický pokyn SVS pro prevenci a tlumení varroázy, který je základním kamenem pro úspěšnou údržbu a ochranu včelstev.
Červenec - srpen: monitoring a opatření proti napadení
- Monitoring: Prozkoumejte své včelstva pomocí moučkového cukru nebo kontrolou spadu na dně úlů. Vyšší napadení vyžaduje okamžité ošetření, aby se předešlo poškození zimní generace včel.
- Odstranění posledního trubčího plodu: Roztoči Varroa dávají přednost trubčímu plodu. Odstraněním tohoto plodu zbavujeme včelstvo i roztočů.
Červenec - září: ochrana dlouhověkých včel
Během tohoto období se ve včelstvu již líhnou dlouhověké zimní včely. Pro ochranu těchto klíčových včel doporučujeme léčiva jako Thymovar, Oxuvar, Formidol nebo VarroMed. Kontrola účinnosti by měla zahrnovat sledování spadu roztočů po aplikaci a vyhodnocení případné rezistence.
Říjen - listopad: odstranění plodu a klíckování matek
Před aplikací léčebných prostředků by měly být včelstva bez plodu, neboť většina roztočů se ukrývá na plodu. Doporučujeme včasné krmení a klíckování matek, aby se co nejvíce zamezilo přítomnosti plodu.
Říjen - prosinec: hlavní léčebné období
Během zimy, kdy jsou včelstva bez plodu, je důležité strategicky kombinovat ošetření fumigací a aerosolem, přičemž maximálně jedno lze nahradit přípravkem VarroMed.
Prosinec: očištění a vyšetření podložek
Po posledním ošetření se podložky vyčistí a vrátí zpět do úlu po dobu 30 dnů pro správný monitoring spadu.
Leden - březen: vyšetření zimní měli
Analyzujte spadanou měli pro detekci Varroázy a podle výsledků upravte plány pro další sezónu.
Březen - červenec: jarní ošetření a tvorba oddělků
Provádějte případné jarní ošetření nátěrem nebo použitím přípravku VarroMed. Tvoření oddělků v květnu a červnu pomáhá zlepšit odolnost proti roztočům díky jejich zvýšené čistící aktivitě.
Úspěch v boji s Varroázou závisí i na přesném dodržování metodiky a pohotové reakci na výsledky monitoringu.