/header.jpg

Aktuální výkupní cena vosku 210Kč/kg, výměna za mezistěny 35 Kč/kg.

K výměně matek

S výměnou jsem jíž též začal nejen pomocí oddělků, ale i včel z doporučených chovů. Dle návodu jsem starou matku odchytil, ale protože se mí nechtělo jí zabíjet, nechal jsem ji v dalším úle se zásobním rámkem a dvěma soušemi klást. Což se povedlo a matka klade. Počítám s tím, že plod dám do slabších včel, ale jak s novou matkou? Včely jsem nechal dva dny osiřelé a pak jsem matku v klícce i s doprovodem včel nechal s medocukrovým těstem v cestě ven k prokousání. Přes mřížky klícky se však včely k nové matce mohly dostat. Nebyla to chyba?

MUDr. Ota Schtítz, Praha

Existuje hodně způsobů, jak přidávat matky včelám. Žel je to vždy tak trochu pokus a také někdy omyl. Včely mají své zákonitosti života a my včelaři je nemůžeme měnit. Pokud se jedná o plod se starou matkou, samozřejmě, že ho můžete přidat slabším včelám. Lépe by ale bylo matku odstranit a přes novinový papír tyto včely spojit se slabším včelstvem. Teď už žádná snůška není, musíte je trochu při spojování pokrmit, nejlépe medocukrovým těstem, aby včely krmily matku a od ní odebíraly poznávací feromon.

V případě nové matky se přikláním k tomu, že platí zásada: stará ven, nová do úlu. Za velice krátkou dobu asi 30 minut jsou včely schopné rozpoznat, že matka chybí. Začnou okamžitě stavět matečníky, které na pohled nepoznáte. Vhodný plod začnou krmit mateří kasičkou a postupně přestávají mít zájem o novou matku. Mohou, ale také nemusí, to nelze stoprocentně prokázat.

Klícku s matkou včetně doprovodných včel nechte vodorovně, aby nevyteklo medocukrové těsto. Mírně pokrmit, nejlépe medocukrovým těstem (to neláká tolik zlodějky). Za dva až tři dny by včely měly na spodní části klícky stavět dílo a to je pro vás znamení, že o matku mají zájem. Vylomte zarážky, případné doplňte do volného prostoru přes tento otvor husté medocukrové těsto. Nepospíchejte s kontrolou, jestli to dobře dopadlo. Přijetí matky poznáte jednoduchým způsobem. Včely nehučí a netřepou křídly.

Po přijetí doporučuji trochu pokrmit, ale jenom podnítit. Kladení i mladé matky je závislé nikoliv na zásobách v úle, ale přínosech do úlu. Zhruba za tři týdny je třeba včely nakrmit v co nejkratší době. Včely, které se vám budou líhnout, budou tzv. dlouhověké a ty, které budou zpracovávat zimní zásoby, v průběhu září odejdou.

Josef Šefčík, Karlovy Vary, učitel včelařství v.v.