Kalendárium – únor 25
Únor, nejkratší měsíc roku, je znám svými proměnlivými povahami. V teplejších dnech láká pupeny ke květu, aby je následně noční mrazy spálily. Jak krásně vystihl Karel Čapek ve své slavné knize "Zahradníkův rok", únor má dvě tváře. Jednou se štědré sněhové pokrývky využívají k zimním radovánkám na horách, jindy nás nutí připravovat zahradu na přicházející jaro. Ano, únor je obdobím, kdy začínají naše myšlenky směřovat k včelaření a zahradničení. Zima ještě nekončí, ale brzy se budeme radovat z plné vůně jara. Využijme tento klidný čas, kdy příroda odpočívá, k vlastnímu zotavení.
Kalendárium - leden 25
Leden je tu, plný nových začátků a odvážných předsevzetí. Tento nejchladnější měsíc v roce přináší mrazivé teploty a úly pod sněhovými čepicemi. Je to čas, kdy si včely i včelaři mohou dopřát trochu odpočinku. Ideální chvíle na ohlédnutí se za uplynulým rokem a plány do roku následujícího. Přestože nás čekají výzvy jako šíření sršně asijské, virová onemocnění včel, úsporná opatření a další, jejich překonání bude snazší, pokud se budeme s rodinou držet při sobě s respektem a optimismem. V této náročné době hledejme příležitosti k lepšímu, místo abychom viděli v příležitostech obtíže. Přeji vám a vašim blízkým pevné zdraví a ať vás včelky častují více radostí než starostmi!
Včely mají v opylování velkou konkurenci
V nedávné americké studii byla zkoumána efektivita opylování volně rostoucích rostlin u místních hmyzích opylovačů a importovaných včel medonosných. Včely medonosné se na škále kvality opylování neumístily na prvních příčkách. Až 85% kvetoucích rostlin je závislých na živočišných opylovačích. Včela medonosná, v důsledku lidského přičinění rozšířená po všech kontinentech kromě Antarktidy, zajišťuje 13% opylení květů volně rostoucí flóry.
Včelaři čelí výzvě: hniloba včelího plodu
Ve Vratislavicích nad Nisou probíhá boj s nebezpečnou chorobou včel - hnilobou včelího plodu. Včelaři museli na čtyřech stanovištích zlikvidovat 29 včelstev. Do jara se teprve ukáže, zda je toto číslo konečné. Nemoc zasáhla i Liberec, s prvním případem už v červenci. V ochranném pásmu se ocitá celý katastr Vratislavic nad Nisou.
Rámeček se zkosenými loučkami
Rčení „co český včelař, to koumák“ je vskutku povědomé. Každý včelař hledá cesty, jak si práci se včelami usnadnit, a s tím přichází řada inovací v postupech a pomůckách. Jedním z takových vylepšení je rámek. Při každoročním vkládání rámků s mezistěnami do úlů, které včely následně vystavějí, se vyskytuje problém s křehkostí panenských plástů. Ty se rády poškodí při manipulaci i při vytáčení medu. Vylepšený rámek minimalizuje tyto potíže. Při vytáčení medu z panenských plástů bývají problémy nevyhnutelné. Snížení otáček medometu a opakované otáčení plástů jsou klíčové, aby se předešlo jejich potrhání či protrhnutí vlivem odstředivé síly.
Pravidla pro konstrukci včelího úlu
V rámci podpory a vzdělávání včelařských nováčků, kteří se mohou cítit nejistí při výběru správného úlu, bylo Racionalizační komisi RV ČSV zadáno Předsednictvem RV ČSV, aby vytvořila manuál základních kritérií pro konstrukci úlu. Tato pravidla včelařům nabízejí možnost hodnocení kvality úlu z hlediska konstrukce, základních požadavků nutných pro zdravé včelstvo a pohodlnou údržbu pro včelaře. Úl by měl mít jednoduchou konstrukci, zabezpečit včelstvo před nepřízněmi počasí a být dostatečně prostorný pro chov silných včelstev.