FAQ

Jestliže včelař manipuluje v úlu pouze s nízkými nástavky, není nutné mateří mřížku používat. Ztráty medových plástů, které včely zaplodují, totiž nejsou příliš velké. V opačném případě je použití mateří mřížky pro včelaře výhodnou možností. Použitá mřížka by měla být drátěná, s dráty podél rámků, včelař ji musí umístit do rámu, měl by však dát pozor, aby včelí mezera byla zachována. Její šířka by se měla pohybovat okolo 8+-2 mm mezi mřížkou a loučkami rámků. Než nastane letní slunovrat, včelař by se měl postarat o to, aby mateří mřížka byla maximálně na dvou středně vysokých nástavcích. U vysokých můžeme nechat 3 nástavky, u Dadantových úlů, které jsou vysoké, můžeme ponechat nástavek pouze jeden. Mateří mřížka je používána také v období, kdy chceme za života staré matky vychovávat matky nové. Tak včelař může získat druhové medy pouze z panenských plástů.

Už před rokem lékaři z Middlesbrough při zkoumání medu zjistili, že má do té doby neznámé léčivé účinky. Při léčbě zlatého stafylokoka totiž v univerzitní nemocnici nasadili pacientovi obyčejný včelí med. K všeobecnému překvapení léčba medem zaznamenala značný úspěch. Protože je zlatý stafylokok velmi nebezpečnou nemocí, proti které již methicilin nezabírá, postihuje v Británii velké množství pacientů, přičemž léčba je dlouhá a nesnadná. Když se specialisté z James Cook University pokusili přiložit na rány pacientů včelí med, dále také výtažky z chaluh, sami byli překvapeni rychlým a silným účinkem. Léčba medem je rozšiřována po celé Británii, na James Cook University je nyní běžně užívána. Pacientům je na rány přiložena medová sterilizovaná náplast. Ta zabraňuje vniku stafylokoků do těla pacienta. Chaluhy, které se také používají, jsou účinné při zastavování postupu bakterií a jejich následném vstřebání. Původ léčby medem je znám již od australských domorodců.

Pokud hovoříme o včelí mezeře, jedná se o mezeru mezi rámky a vnějšími stěnami včelího úlu. Tato mezera není včelami zastavována, protože má velký význam při manipulaci včelaře se včelstvem, protože díky ní je možné snadno konstruovat nástavky, rámky a úly. Včelí mezera má být ideálně široká činí 8+-2 mm. Jejím objevitelem je americký včelař Lorenzo Langstroth. Anglicky včelí mezeru nazýváme Bee Space.

V dnešní době je velkým nebezpečím pro české včelařství varroáza, nemoc, která u nás v zimních obdobích na přelomu roku 2006/2007 a 2007/2008 způsobila vážné epidemie. V zimě 2011/2012 se Varroáza opět přihlásila o slovo. Varroáza je šířena roztoči jménem Varroa destruktor. Jestliže však roztoči napadnou jedno včelstvo, znamená to velké oslabení včel, které jsou potom snadným terčem pro ostatní včelstva. Ta se mohou snažit získat med oslabeného včelstva, čímž však dojde k přenosu roztočů a k dalšímu šíření nakažlivé nemoci. Varroáza se objevuje především v teplejších oblastech, jedná se o jižní a střední Čechy, proto by zde včelaři měli být ostražitější. Včelstvo je možné účinně chránit například speciálními léčebnými nátěry.

Strana 2 z 2