Včelí bodnutí

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů. Ve včelím společenství slouží takzvané strážkyně, které hlídají na česně, odkud dávají povel k útoku. Včelaři, kteří se jejich povoláním zabývají delší dobu, vědí, že limit před česnem je 5 minut. V případě že tato hranice uplyne, je třeba očekávat útok. A také manipuluje-li se nějak s úlem, může dojít k obranné činnosti. Prvním varovným signálem je bzučení a v případě že si útočník nedá říct, přijde na řadu žihadlo. V jarním období a v obdobích mimo snůšku jsou včely nejcitlivější, proto není doporučeno je dráždit. Dojde-li k bodnutí je potřeba si uvědomit že včelí žihadlo obsahuje jed.

Včelí jed

Včelí jed produkují žlázy, které mají dělnice. K jejich vzniku je potřeba bílkovinná potrava. Jsou však schopné převést do jedu zplodiny vzniklé při invertování nektaru. Jedovou žlázu má i včelí matka ta jej však používá při souboji s jinou matkou.

Složení jedu

Je složen cca z 65 % vody, 27 % bílkovin a 8 % připadá na ostatní látky. Jed však nemá stálé chemické složení a jednou z hlavních složek je melittin. Melittin je bezbarvá látka, která má příjemnou vůni. Včelí jed účinkuje na nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, rozkládá červené krvinky. Může způsobit i šok a hořečnatý stav. V místě včelího bodnutí vzniká otok za přítomnosti ostré bolesti. U některých osob to může dojít i do stavu bezvědomí. Je vhodné v případě pobodání žihadlo vytáhnout (vyškrábnout) nehtem, kreditní kartou nebo i nožem. Na ránu je dobré použít mýdlo nebo cibuli. Je-li člověk alergický, je dobré vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Dobrým lékem je například Xizal nebo Zirtek. Jsou známy i případy kdy včela zasáhla cévu u odolného včelaře. V takovém případě došlo k tomu, že včelař upadl do bezvědomí. Takovýto účinek má včelí bodnutí na člověka, ale nejcitlivější na včelí bodnutí jsou a vždy budou samotné včely.

Toxicita včelího jedu

Dávka, která je schopna zabít člověka, je 2,8 mg na jeden kilogram váhy člověka. Pro člověka o hmotnosti 70 kg je smrtelná dávka jedu obsažená v sedmistech žihadlech. Pro dítě vážící 10 Kg je smrtelná dávka pouhopouhých 90 žihadel. Tyto čísla a výsledky platí pro člověka, který je zdravý a netrpí alergii na včelí bodnutí. A také se počítá s tím, že při bodnutí do těla přejde plná dávka jedu. Při bodnutí dochází k přesunu z jedového váčku do rány. Může se stát, že se některá žihadla nevytrhnou s jedovým háčkem, což znamená, že nedojde k přesunu jedu.

Jak se vyhnout včelímu pobodání.

  • Sladké věci jako například přezrálé ovoce, coca cola atd. přitahuje hlavně vosy.
  • Nepřehánějte to s cvičením venku. Lidský pot přitahuje včely a vosy.
  • Nezabíjejte žádnou vosu ani včelu.
  • Vyhýbejte se úlům a jiným místům kde se včely nachází.
  • Není doporučeno nosit jasně světle oblečení.