/header.jpg

Včelařovy zkušenosti

Proč měnit matky

Když budete mít kvalitní matku s dobrým zdravotním stavem včelstva a budete svou činnost při jeho ošetřování vykonávat správně, čekají na vás dobré výsledky.

Pokračovat ve čtení

Zlepšující se trendy v podpoře včelařů

Včelaři a včelařství vůbec se těší už od svých počátků velkých výhod, úlevy na daních od králů a knížat a různých pomocí v těžkých dobách. Není divu, vždyť včely patří mezi ty nejvýznamnější opylovače rostlin a tedy i zemědělských produktů. Naši předkové si to ve velké míře uvědomovali a proto je hezké, že se obor včelaření začíná opět těšit podpory ze strany státu a hlavně, Evropské unie, z jejíž štědrosti by se stát mohl učit.

Pokračovat ve čtení

Chovné metody pro matečníky

Pokud chce včelař získat novou matku (chce posílit včelstvo starší matky, být chovatelem matek či rozšířit dosavadní množství svých silných chovných včelstev), musí včely donutit, aby vyprodukovaly matečníky. Cest jak dosáhnout tohoto cíle je několik.

Pokračovat ve čtení

Informace o medometech

Všichni včelaři, kteří chtějí mít ze svého chovu včel nějaký užitek, prodávají jejich produkty. Hlavním produktem, který nám včely poskytují, je jejich med (i když samozřejmě není jediným cenným včelím produktem), a proto se žádný včelař neobejde bez medometu, kterým se med získává z plástů.

Pokračovat ve čtení

Pořízení včelstev

Základní věcí, o kterou by se měl začínající včelař zajímat, je jistě správné vybavení a silné včelstvo, které mu umožní realizovat jeho plány. Je téměř bezcenné obstarat si na první pokus pouze jediné včelstvo. V prvé řadě totiž musí začínající včelař počítat s tím, že dokonalosti jeho práce dosáhne pouze po získání řady zkušeností. V případě, že nastanou komplikace, plod jiného včelstva může zachránit postižené včelstvo.

Pokračovat ve čtení

Vliv vlhkosti na kvalitu medu

Med patří mezi jeden z nejdůležitějších včelích produktů, je však také velmi náchylný k okolním vlivům, proto je důležité naučit se ho účinně chránit před jeho znehodnocením. Nekvalitní med jistě není dobrou známkou pro jakéhokoli včelaře.

Pokračovat ve čtení

Když se rojí včely

Jestliže hovoříme o rojení včel, jedná se o způsob jejich množení, které zajišťuje včelám zachování jejich druhu. Dochází k němu naprosto přirozeně a je charakteristickou vlastností včelího společenství.

Pokračovat ve čtení

Testy několika medů z nabídky supermarketů

Jestliže bychom včelkám umožnili, aby si mohly na svoje oči prohlédnout, čím je dnes nazýván med, byly by šokovány. Píchaly by nás pomocí svých žihadel jako divé a mohli bychom jim za to pouze děkovat, jelikož dnešní způsoby, jak potravinové řetězce nakládají s potravinami, především těmi zdravými, jsou otřesné. V medech nalézáme množství „éček“, laciných sirupů a část z medů označených značkou bio v sobě má i pesticidy. S výsledky těchto testů přišel D test, po testování zhruba 17 medů běžně prodávaných v obchodech.

Pokračovat ve čtení

Pastování medu v domácích podmínkách

Jestliže jako včelař chcete prodat co největší množství medu získaného od včelstva, pravděpodobně jednou z nejlepších možností pro vás je pastování medu. Jedná se o proces zpracování medu, kterým se med změní na jemnou krystalickou hmotu, která se vyznačuje hustší konzistencí. Vzhledem k tomu, že se vlastnosti pastovaného medu nemění, můžeme jej dlouhodobě skladovat, což je jeho největší výhodou.

Pokračovat ve čtení

Včelí bodnutí

Včelí bodnutí - ač jsou včelky většinou krotká zvířata, občas se nevyhneme tomu, že nás bodnout. Jak se pobodání hmyzem vyhnout, jak ho utišit a vyléčit, to vše Vám dnes poradíme. Včelí bodnutí nebývá obvykle nijak nebezpečné ale pro některé z nás může být i smrtelné, je proto dobré znát, jak se v okolí včelnic chovat, a jak včely nevyprovokovat k útoku.

Pokračovat ve čtení

Varroáza strašák včelařů jménem Varroa destruktor

Varroáza je infekční onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destructor. Roztoč pochází z Indie, kde jsou tamní včely vůči němu rezistentní, na rozdíl od včel evropských. V České republice je rozšířen od 70. let minulého století. Varroa destructor nenapadá jen plod ale i dospělé jedince, které značně oslabuje sáním hemolymfy. Pod vlivem Varroázy včelstvo postupně slábne, líhnou se včely nedokonale vyvinuté včely. Dochází k výraznému zkrácení délky života včel, přičemž včely hynou často během zimy, v případě masivního napadení i na podzim.

Pokračovat ve čtení

  • 1
  • 2