Testy několika medů z nabídky supermarketů

Jestliže bychom včelkám umožnili, aby si mohly na svoje oči prohlédnout, čím je dnes nazýván med, byly by šokovány. Píchaly by nás pomocí svých žihadel jako divé a mohli bychom jim za to pouze děkovat, jelikož dnešní způsoby, jak potravinové řetězce nakládají s potravinami, především těmi zdravými, jsou otřesné. V medech nalézáme množství „éček“, laciných sirupů a část z medů označených značkou bio v sobě má i pesticidy. S výsledky těchto testů přišel D test, po testování zhruba 17 medů běžně prodávaných v obchodech.

Čemu se vlastně má správně říkat med?

Medem se obvykle správně nazývá přírodní produkt neobsahující nic přidaného a ničím nenastavovaný. V žádném případě nemá být jakýmkoliv způsobem falšován a pozměňován, přestože je to porušováno v každém koutě světa. Z jakého důvodu se to ale dělá? Odpověď je jednoduchá. Pro více peněz!

Ty z testovaných medů, které D test označil za nejhorší, obsahovaly nekvalitní sirup. Část z nich byla z kukuřičného, třtinového a jeden také z obilného sirupu. K překvapení všech tomu rozhodně nenapovídaly cenou. Nejmenší cenou bylo 100 Kč a největší cenou 240 Kč. Dají se však nazvat pouhými drahými sladidly, jenž je nesmysl vůbec nakupovat.

Druhým problémem, s kterým D test přišel, byl ten, že medy jsou chemickými cestami upravované a je v nich spousta „éček“. Proto, aby alespoň vypadaly jako med, výrobci je obarvují a falšují. Jednou z látek, která se k falšování používá, je amoniak sulfidový karamel. Toto „éčko“ a spousta obdobných bylo Evropským úřadem pro bezpečnost potravin shledáno jako rizikové pro zdraví lidského organismu.

Jakým způsobem se umístily medy, označené bio?

Dnešní dobou jsou velký trend bio potraviny, jejichž prodej se rychle rozvíjí, protože v nich nejsou chemikálie a postřiky. Přísnými požadavky je výrobcům bio medů je nařízeno, že každý květ nacházející se 3 km od včelínů, musí být z bio květin, rostlin, které volně rostou, případně takových, které jsou ošetřovány způsobem, který je přijatelný k životnímu prostředí. Už jsme ale nastínili, že zdaleka ne každý bio med je skutečně bio medem.

D test ve dvou vzorcích medu odhalil obsažený insekticid acydamifri a dyakoprit. Tyto insekticidy jsou nebezpečím pro hmyz, na který jsou jejich účinky neurotoxické a kvůli tomu včelstva často hynou.

Další z nekalostí je to, že se velmi často med zahřívá na co nejvyšší teplotu, čímž se dociluje toho, aby nemohl vykrystalizovat. Kvůli tomu ale med ztratí látky, které jsou pro lidské tělo prospěšné. Jenže med, který ještě někdy zkrystalizuje, a jsou v něm látky, které našemu tělu mohou prospět.

Rozhodně však nemusíme zavrhovat každý med. Samozřejmě se můžeme setkat s medem, který je skutečný a má vysokou kvalitu. Jestliže toužíte po tom si takovýto med pořídit, zeptejte se u některého z včelařů, nejlépe vašeho známého, jehož úly jste viděli a tak můžete být klidní a vědět, že jste si nekoupili chemii, ale skutečný med.