Informace o medometech

Všichni včelaři, kteří chtějí mít ze svého chovu včel nějaký užitek, prodávají jejich produkty. Hlavním produktem, který nám včely poskytují, je jejich med (i když samozřejmě není jediným cenným včelím produktem), a proto se žádný včelař neobejde bez medometu, kterým se med získává z plástů.

Dostupnost a princip medometu

Medomet patří k nejdražším věcem z vybavení, které si včelař pořizuje. Proto je důležité zvolit správný typ nebo požádat o dotaci, čímž by se náklady na jeho pořízení radikálně snížily.

Medomet funguje na základě fyzikálního zákonu odstředivé síly. Uvnitř medometu je koš, do kterého umístíme odvíčkované plástve plné medu, které jsme předtím vyndali ze včelího úlu. Medomet uzavřeme a roztočíme koš uvnitř. Odstředivá síla bude vyhánět med z buněk a ten pak bude po stěnách stékat dolů, kde ho může včelař vytáčet do sklenic.

Typy medometů

Dnešní medomety se vyrábějí z nerezové oceli a jsou kontrolovány, aby vyhovovaly všem potravinářským normám. Medomet je konstruován tak, aby nepoškozoval med ani plásty. Všechny standardní velikosti rámků snadno umístíme do univerzálního koše medometů.

Z hlediska dodávání energie dělíme medomety na medomet pohánění ručně, nebo medomet na elektrickou energii. Malému včelaři jistě postačí ruční medomet, který je poměrně malý a lehký. Jeho obsluhu, která závisí jen na roztočení kliky a převodech, jež práci značně ulehčují, snadno zvládnou i ženy a starší lidé. Výhodou tohoto medometu je, že se snadno vejde i do kočovných vozů, kde mnoho včelařů včely chová. Medomet na elektrickou energii dobře využijí velkochovy a profesionální včelaři. Některé tyto medomety jsou schopny řídit celý proces zcela automaticky.

Dále se medomety liší uspořádáním rámků uvnitř koše. Existuje třeba tangenciální medomet, který se schopný vytočit i medovicový med. Tento medomet využívá vyšší otáčky a celý akt trvá poměrně krátkou dobu. Pro květový med je vhodnější radiální medomet, avšak, tento medomet není příliš ekonomicky výhodný, neboť vytáčení trvá déle a uvnitř zůstává velké množství zbytků medu, což není žádoucí.

Medomety se také dělí na takzvané zvratné medomety a nezvratné medomety, podle toho, zda musíme rámky otáčet ručně či ne. Zvratné medomety otočí plástve sami, začneme-li točit na druhou stranu.

Pro jaký medomet se rozhodnout?

Začínající včelař si jistě nějakou dobu vystačí s tím, že plástve ze svých úlů bude vytáčet u nejbližšího včelaře, který medomet má. Jak bylo řečeno výše, medomet není levnou záležitostí, proto se nevyplatí nic uspěchat. Tento začínající včelař však po nějakém čase sám dospěje k rozhodnutí, že si pořídí vlastní medomet, aby nemusel být na nikom závislý.

Trh s medomety je velice rozmanitý, nabízí domácí i zahraniční výrobky.

Mezi parametry, které by včelaře při koupi medometu měly zajímat, patří počet rámků, které může do medometu nejednou vložit. U medometů se uvádí možný počet vysokých rámků, nízkých rámků se do medometu vejde dvakrát tolik, vždy dva do jedné přihrádky.

Včelař, jehož počet včelstev nepřesahuje číslo pět, si snadno vystačí s ručním medometem, jehož nevýhodou je to, že člověk při vytáčení sám odvádí práci. Pohodlnější je proto jistě medomet elektrický, ten se však při malém počtu včelstev nevyplatí. U větších chovů ale elektrické medomety doporučujeme. Usnadní práci a vše je jednodušší. Při koupi elektrického medometu přihlížíme k výkonu a opět k počtu rámků, které dovnitř můžeme vložit.

Běžně jsou k dostání medomety, do kterých můžeme umístit tři až osm rámků. Počet rámků, které medomet najednou pojme, se odráží i v jeho velikosti, která se obvykle pohybuje mezi šedesáti a sto patnácti centimetry.

Nejpohodlnější vytáčení medu pak poskytuje medomet s automatickou regulací, u kterého včelař nastaví jeden z mnoha možných programů a má hotovo. Na trhu se dají také sehnat velké vytáčecí linky pro velkochovy. Jako v každém průmyslu i zde je vše zcela automatizováno.

Úprava rámků před vytáčením

Než vloží včelař rámek do medometu a začne z něj vytáčet med, nesmí zapomenout plástve odvíčkovat. Víčka na buňkách chrání med před vnějšími vlivy, my však chceme dostat med ven z buněk. Znovu platí, že menší včelaři si vystačí s jednoduchým mechanickým nástrojem na odvíčkování, pro včelaře s vyšším počtem včelstev existuje odvíčkovač na elektrický pohon, s jehož pomocí je vše rychlejší.