Zlepšující se trendy v podpoře včelařů

Včelaři a včelařství vůbec se těší už od svých počátků velkých výhod, úlevy na daních od králů a knížat a různých pomocí v těžkých dobách. Není divu, vždyť včely patří mezi ty nejvýznamnější opylovače rostlin a tedy i zemědělských produktů. Naši předkové si to ve velké míře uvědomovali a proto je hezké, že se obor včelaření začíná opět těšit podpory ze strany státu a hlavně, Evropské unie, z jejíž štědrosti by se stát mohl učit.

Je rozhodně dobrou zprávou, že čeští a moravští včelaři letos a v dalších dvou letech získají více než 230 milionů korun, které mohou čerpat z evropských fondů a státního rozpočtu. Umožní to nařízení, které schválila sama vláda. Dalším pozitivem je, že si včelaři budou moci sami vybrat, na co peníze z dotací využijí, jestli na obnovu včelstev, boj proti varroáze nebo na tolik potřebné rozbory medu. Vše přitom poběží na již zaběhnutém systému dotací, které místní včelaři znají již devět let. Novinkou je pouze opět vyšší objem dotací.

Státní nařízení určilo pro dotace následující objemy a růsty: na rozdíl od let 2011-2013, pro období 2014-2016 dotace příjemně porostou. Na letošní rok je v rozpočtu schváleno a připraveno na čerpání 34,75 milionu korun, přičemž stejnou částku mohou včelaři získat i z unijního rozpočtu, celkem tedy 69,5 milionu. Na příští rok se počítá se 37,5 miliony a na rok 2015 se 38,75 miliony korun. A pokaždé platí, že stejné částky se budou čerpat i z evropských fondů.

Kromě těchto velkých speciálních příspěvků na včelařství od státu, se v posledních letech začínají prosazovat, prakticky již každoročně, národní podpory, v jejichž rámci mají včelaři ze státního rozpočtu získat přibližně 70 milionů korun. A ani kraje nejsou ke včelařům skoupí, i ty nacházejí ve svých rozpočtech čím dál větší prostředky na jejich podporu.

Další pozitivní jev ve včelařství, který bychom vám rádi přiblížili, je zvyšující se počet včelařů v Čechách i na Moravě. Loni vzrostl přibližně o tři stovky na současných 49 700 registrovaných včelařů. Tento trend pokračuje již od roku 2009, což je dobrým výsledkem po předcházejících 20 let úbytku včelařů. Podle samotných včelařů k tomu přispívají právě ony dotace, a to jak z EU, tak od krajů.

Není na včelařství ale vše pouze růžově. Vloni na podzim včelaři zazimovali pouze 541 tisíc včelstev, což je zhruba o 25 tisíc méně, než předcházející rok. Jedná se přitom o vcelku velký a znatelný úbytek. Mohla za to nejspíše i nižší úroda medovice, díky čemuž opadl zájem včelařů o umělé navyšování počtu včelstev, protože se včely kvůli menší snůšce samozřejmě méně rojily. Na druhou stranu jsou ale počty včelstev skoro o pětinu vyšší než po těžké epidemii varroázy, která decimovala v létě 2008 domácí chovy.

Přejme tedy včelaření v Českých zemích další úspěchy, jak v počtu aktivních včelařů, tak vyšší dotace, které pomohou ke zkvalitnění našeho řemesla.